TVN24 Biznes | Ze świata

"Katastrofalne skutki kryzysu związanego z kosztami życia". Alarmujące wyniki badania

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
BBC, The Guardian

Około 7,3 miliona Brytyjczyków doświadczyło problemów żywnościowych w ostatnim miesiącu - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji charytatywnej Food Foundation, które przytacza BBC. Z powodu rosnących cen część osób je mniejsze posiłki lub pomija niektóre z nich. "The Guardian" pisze o "katastrofalnych skutkach kryzysu związanego z kosztami życia".

Ceny w Wielkiej Brytanii wzrosły o 7 proc. rok do roku, inflacja jest na najwyższym poziomie od 30 lat. Bank Anglii ostrzegł, że wskaźnik w ciągu kilku miesięcy może osiągnąć 10 proc., do czego mogą się przyczynić rosnące ceny paliw i żywności.

Wywiera to coraz większą presję na domowe budżety.

Problemy gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii

W badaniu przeprowadzonym przez firmę YouGov na zlecenie Food Foundation wzięło udział 10 674 dorosłych ankietowanych. Badanie przeprowadzono online w okresie od 22 do 29 kwietnia.

Okazało się, że liczba osób mających problemy z zakupem żywności wzrosła o 57 proc. w ciągu trzech miesięcy.

Prawie 14 proc. respondentów przyznało, że oni sami lub ktoś z ich gospodarstwa domowego jadł mniejsze porcje lub pomijał posiłki, ponieważ nie było go na nie stać w ciągu ostatniego miesiąca. Dla porównania w styczniu takie problemy wykazało 8,8 proc. respondentów.

O wynikach najnowszych badań pisze również "The Guardian". Jak wskazano, ponad 2 miliony dorosłych Brytyjczyków w ciągu ostatniego miesiąca nie jadło przez cały dzień, ponieważ nie było ich stać. Według brytyjskiego dziennika badanie "ujawnia katastrofalne skutki kryzysu związanego z kosztami życia".

Organizacja Food Foundation przekazała, że ludzie coraz częściej decydują się na korzystanie ze wsparcia banków żywności, ponieważ obawiają się, że gotowanie zwiększy ich rachunki za energię.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: BBC, The Guardian

Pozostałe wiadomości