Jakie podatki płacą najbogatsi? Czasem ani centa

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Doradca podatkowy o opodatkowaniu gigantów cyfrowych w innych krajach
Doradca podatkowy o opodatkowaniu gigantów cyfrowych w innych krajachTVN24
wideo 2/5
TVN24Doradca podatkowy o opodatkowaniu gigantów cyfrowych w innych krajach

Z dokumentów podatkowych pozyskanych przez portal ProPublica wynika, że najbogatsi miliarderzy płacili stosunkowo niewielkie kwoty federalnego podatku dochodowego w USA, w niektórych latach nie płacąc ani centa. Na liście znaleźli się choćby Jeff Bezos, Warren Buffett, George Soros oraz Elon Musk. Informacje w tej sprawie opublikowały zagraniczne media, między innymi "The New York Times", "The Guardian" oraz agencje AP i Bloomberg.

Portal ProPublica poinformował, że uzyskał dostęp do potężnego archiwum dokumentów IRS, czyli amerykańskiego urzędu skarbowego. Wynika z nich, że choć majątek wielu najbogatszych miliarderów rósł w astronomicznym tempie, często zgłaszali oni jedynie niewielkie dochody, a co za tym idzie - płacili niewielkie podatki, stanowiące znikomy procent rzeczywistych zysków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W niektórych latach miliarderzy wykazywali w zeznaniach straty, co oznaczało, że nie płacili żadnego podatku dochodowego. Uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos nie zapłacił ani centa podatku w 2007 i 2011 roku, otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu ze względu na ulgi na dzieci.

Ta sama sztuka udała się drugiemu najbogatszemu człowiekowi - Elonowi Muskowi - w 2018 roku. Finansista George Soros nie płacił podatku przez trzy lata z rzędu.

Jak podliczył portal ProPublica, choć w latach 2014-2018 majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł łącznie o 401 mld dolarów, zapłacili oni w tym okresie nieco ponad 13 mld dolarów podatków, czyli ok. 3,4 procent. Dla porównania, najwyższa stawka federalnego podatku dochodowego wynosi 37 proc. Jak tłumaczy portal, dysproporcja ta wynika m.in. ze wzrostu wartości posiadanych przez nich aktywów (np. akcji własnych firm), co nie podlega podatkowi, jeśli nie jest sprzedawane.

Rekordzistą, jeśli chodzi o różnicę między wzrostem wartości majątku a płaconym podatkiem, jest inwestor Warren Buffett, znany - podobnie jak Soros - jako zwolennik podniesienia podatków. Jak wyliczył portal, finansista zapłacił fiskusowi w tym okresie jedynie równowartość 0,1 proc. jego rzeczywistego wzrostu majątku, który wyniósł 24,3 mld dolarów.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości