Na całym świecie blisko 385 mln dzieci żyje w skrajnym ubóstwie - wynika z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF), opublikowanego w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego w Nowym Jorku.
Najgorsza sytuacja dzieci jest w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej, zwłaszcza w Indiach.
"Najubożsi z ubogich"
Szef UNICEF Anthony Lake podkreślił, że to właśnie dzieci najbardziej cierpią wskutek ubóstwa, w którym żyją.
- Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych dzieci, na których rozwój fizyczny i umysłowy bieda ma najgorszy wpływ. To najubożsi z ubogich - dodał Lake.
Częściej niż dorośli
Z analiz Banku Światowego oraz UNICEF-u wynika także, że dzieci są przeszło dwukrotnie bardziej narażone na życie w skrajnym ubóstwie, niż dorośli.
Children in developing countries are > 2x as likely as adults to live in extreme poverty https://t.co/CfplX3qowL @WorldBank #EndPoverty pic.twitter.com/1Rq7bUaWEo
— UNICEF (@UNICEF) October 4, 2016
Z danych wynika, że w 2013 roku 19,5 proc. dzieci w krajach rozwijających żyło w gospodarstwach domowych, które dysponowało dziennym budżetem w wysokości 1,90 dol. na osobę, bądź nawet mniejszym. Tymczasem w przypadku osób dorosłych odsetek ten stanowił 9,2 proc.
Rządy wezwane do działań
Twórcy raporty wskazują, że dzieci są dotknięte ubóstwem nieproporcjonalnie. Stanowią one 1/3 analizowanej populacji oraz połowę ekstremalnie biednej. W najgorszej sytuacji są te najmłodsze - ponad 1/5 dzieci poniżej piątego roku życia w krajach rozwijających zmaga się z ekstremalnie trudnymi warunkami. UNICEF oraz Bank Światowy wzywają rządy do rutynowych analiz ubóstwa dzieci oraz przyjęcia środków, które pomogą zredukować ubóstwo oraz skończyć całkowicie z ekstremalnym ubóstwem do 2030 roku. Nawołują także do wzmocnienia systemów opieki społecznej, edukacji, żywności. Kładą nacisk na inwestycje w edukację, zdrowie, czystą wodę, warunki sanitarne.
W swym raporcie Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom przeanalizował dane z 89 krajów.
Zobacz: Przerażający raport UNICEF-u
Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock