Sprzyjająca polityka rodzinna, dziewicze krajobrazy, liberalne podejście rządu oraz gościnność wobec przyjezdnych sprawiły, że Szwecja została uznana za najbardziej renomowany kraj świata. Polska zajęła 27. miejsce. A to co, ludzie myślą o danym kraju wpływa na niemal wszystko - od polityki zagranicznej po inwestycje i to, czy chcą podróżować do tego miejsca a nawet zamieszkać w nim.
Ranking powstał za pomocą corocznego sondażu, przeprowadzonego online przez Reputation Institute (RI), firmę konsultingową z Bostonu, wśród ponad 48 tys. mieszkańców państw G8. Pod lupę wzięto 55 państw. Ankietowanych poproszono, aby w danym kraju ocenili 16 wskaźników, m.in bezpieczeństwo, piękno przyrody, politykę społeczną i gospodarczą, skuteczność rządu czy nastawienie do gości.
Szwecja liderem
Najbardziej renomowanym krajem świata została wybrana Szwecja, która przez ostatnie dwa lata zajmowała w rankingu 3. miejsce. Jak wskazuje RI Szwecja to idealne miejsce dla rodzin ze względu na 16-miesięczny urlop rodzicielski i bezpłatną opiekę społeczną. Kraj inwestuje też w zieloną energię i jest bezpieczny dla kobiet. Oprócz tego notuje korzystny wzrost gospodarczy i charakteryzuje się wysoką przejrzystością w mediach. Doceniono też piękną przyrodę i świeże powietrze.
Szwecja, jako jeden z nielicznych krajów w Europie, nie została dotknięta skutkami II wojny światowej i do dziś jest neutralnym państwem. Jest też jednym z najbardziej gościnnych krajów w Europie dla uchodźców. Większość emigrantów mieszka w Sztokholmie, gdzie powszechnie używanym językiem jest angielski. Przyczepić się można jedynie do kosztów życia w stolicy. Podatek VAT wynosi 25 proc., a mieszkańcy regularnie narzekają na wysokie ceny (szczególnie jeśli chodzi o rozrywkę i dobra luksusowe). Wielu Szwedów gotuje w domu i oszczędza sporo pieniędzy na kosztach poruszania się samochodem, ze względu na znakomicie zorganizowaną i niedrogą sieć transportu publicznego.
Drugie miejsce przypadło w tym roku Kanadzie, ubiegłorocznemu zwycięzcy. Sami Kanadyjczycy, bardziej niż kiedykolwiek, wypowiadają się pozytywnie o swojej ojczyźnie, a rząd kontynuuje politykę szeroko otwartych drzwi dla syryjskich uchodźców. Kraj spod znaku klonowego liścia należy również do najbezpieczniejszych państw świata. Choć największe miasta - Toronto i Vancouver - są jednymi z najdroższych na świecie, to ogólnie Kanada jest stosunkowo niedroga w porównaniu z wieloma innymi krajami rozwiniętymi.
Ostatnie miejsce na podium zajęła Szwajcaria. Kraj doceniono za piękną przyrodę, przyjaźnie nastawionych mieszkańców, postępową politykę, silną gospodarkę i bogactwo kulturowe. 20 proc. mieszkańców to cudzoziemcy. Wielu emigrantów stłoczonych jest w centrach biznesu jakimi są Genewa, Bazylea i Zurych. Z kolei najlepszym życiem nocnym może pochwalić się Lozanna, która jest miastem typowo uniwersyteckim. Pomimo tego, że Szwajcaria jest konsekwentnie klasyfikowana jako jeden z najdroższych krajów na świecie, to mieszkańcy czerpią korzyści z kontroli czynszu i powszechnej opieki zdrowotnej.
Nie liczy się PKB
Dane zebrane przez Reputation Institute pokazują, że renoma kraju nie zależy od jego powierzchni, populacji czy wielkości gospodarki. Przykład? Stany Zjednoczone są krajem z największym PKB, zajmują czwarte miejsce pod względem powierzchni i trzecie miejsce pod względem liczby ludności, ale na liście najbardziej renomowanych krajów uplasowały się dopiero na 28. pozycji.
Polska uplasowała się oczko wyżej, czyli na 27. miejscu.
Listę zamykają Kazachstan, Nikaragua, Angola, Algieria, Rosja, Nigeria, Arabia Saudyjska, Pakistan, Iran i Irak.
Kraje o największej reputacji: 1. Szwecja
2. Kanada
3. Szwajcaria
4. Australia
5. Norwegia
6. Finlandia
7. Nowa Zelandia
8. Dania
9. Irlandia
10. Holandia
...
27. Polska
Aktywny urlop, czyli acroyoga w podróży:
Autor: ToL//km / Źródło: Daily Mail, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock