Ze świata

Kolejny gigant rezygnuje z plastikowych słomek

Ze świata

ShutterstockStarbucks do 2020 roku wycofa plastikowe słomki

Starbucks wyeliminuje plastikowe słomki ze swoich restauracji na całym świecie. Jak poinformowała firma, ma to nastąpić do 2020 roku.

Amerykańska sieć kawiarni ma ponad 28 tysięcy punktów na całym świecie, także w Polsce. Zgodnie z szacunkami, obecnie zużywanych jest w nich około miliard słomek rocznie. Firma poinformowała, że do 2020 r. ta liczba ma spaść do zera.

Zamiast słomek klienci mają otrzymać plastikowe wieczka, które zostaną zaprojektowane do użytku bez słomki (będą miały wyprofilowany dzióbek) lub ze słomką, jednak wykonaną z innego tworzywa niż plastik.

Colleen Chapman, wiceprezes Starbucksa w wydanym oświadczeniu podkreślił, że decyzja była motywowana prośbami od partnerów i klientów firmy. "Rezygnacja z używania słomek jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla środowiska" - podkreślił.

BBC przypomina, że komunikat pojawił się zaledwie tydzień po tym, jak władze dużych amerykańskich miast Seattle oraz Waszyngton zakazały używania jednorazowych plastikowych słomek i sztućców w tamtejszych barach i restauracjach.

Odpowiedź na krytykę

Część internautów skrytykowała jednak decyzję firmy na Twitterze wskazując, że plastikowe słomki chce zastąpić plastikowymi wieczkami.

Jak podkreślili jednak przedstawiciele Starbucksa, "w przeciwieństwie do kubków, czy pokrywek, słomki nie są możliwe do recyklingu ze względu na ich wagę i rozmiar, pomimo najlepszych intencji".

Inni użytkownicy wyrazili zaniepokojenie o niepełnosprawnych, którzy korzystają ze słomek.

Starbucks odpowiedział, że nadal będzie oferował w restauracjach słomki wykonane z papieru lub biodegradowalnego plastiku. "Klienci będą mogli je zamówić" - dodano.

Nie pierwsza firma

Podobne zmiany zapowiedziała sieć restauracji McDonald's. Do przyszłego roku w jej placówkach w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą używane papierowe słomki. Z alternatywnych do plastiku materiałów mają też korzystać klienci sieci w USA. W części tamtejszych lokali prowadzone są związane z tym testy.

W ramach nowej strategii wycofanie produktów jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji zapowiedziała także IKEA.

Coraz więcej firm rezygnuje z plastikowych słomek i poszukuje alternatyw przyjaznych dla środowiska. Najbardziej oczywistym wyborem są słomki papierowe, choć kosztują one znacznie więcej niż plastikowe.

- Papierową słomkę kupisz za 2,5 centa, a plastikowe słomki kosztują około pół centa - powiedział w rozmowie z CNBC Adam Merran, prezes PacknWood, firmy produkującej między innymi słomki.

Unijna dyrektywa

Przypomnijmy, że nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza zaproponowała Komisja Europejska. Zgodnie z projektem dyrektywy w tej sprawie wiele produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych ma być objętych zakazem wprowadzenia do obrotu i zastąpionych zamiennikami. Wśród nich między innymi właśnie plastikowe słomki, ale także sztućce, balony, mieszadełka i patyczki kosmetyczne.

Autor: mb / Źródło: BBC, CNBC, tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości