Polak może stanąć na czele francuskiego giganta

Autor:
mp/dap
Źródło:
Bloomberg
Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny o zarzutach wobec banków
Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny o zarzutach wobec bankówUOKiK
wideo 2/5
UOKiKWakacje kredytowe. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny o zarzutach wobec banków

Nowym prezesem Société Générale może zostać Sławomir Krupa. Polak obecnie piastuje jedno z ważnych stanowisk kierowniczych we francuskiej grupie i zajmuje się bankowością inwestycyjną. Z instytucją jest związany od blisko ćwierć wieku.

O stanowisko prezesa stara się również Sebastien Proto, dyrektor odpowiedzialny za bankowość osobistą i systemy IT banku. Jednak według informacji Bloomberga to właśnie Sławomir Krupa jest faworytem komitetu nominacyjnego rady dyrektorów, którego posiedzenie odbędzie się w piątek w Paryżu.

Są to jak dotąd tylko nieoficjalne doniesienia, a żadne formalne decyzje jeszcze nie zapadły. Jednak także źródła Agencji Reutera wskazują, że to Polak ma największe szanse na sukcesję. - Jego kandydatura jest lepiej oceniana niż Sebastiena Proto - mówi rozmówca agencji, który chciał pozostać anonimowy. 

"Zmiana na fotelu prezesa francuskiego banku odbywa się w szczególnym okresie, który przypomina 'rollercoaster'. Bank miał duże kłopoty na początku pandemii i osiągnął stratę po raz pierwszy od dziesięcioleci. Już w kolejnym roku pochwalił się jednak rekordowym zyskiem. Kilkanaście miesięcy później bank musiał znów zmierzyć się z kosztowną operacją - wycofaniem się z rosyjskiego rynku po inwazji na Ukrainę" - opisuje Bloomberg.

Kim jest Sławomir Krupa?

Sławomir Krupa jest związany z bankiem od aż 26 lat. Jest absolwentem elitarnego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Karierę rozpoczął w dziale audytu bankowego i stopniowo piął się po szczeblach kariery.

W 2012 roku został zastępcą dyrektora finansowego. Cztery lata później objął stanowisko dyrektora generalnego Societe Generale odpowiedzialnego za rynek amerykański. Polak kieruje działem bankowości inwestycyjnej SG od stycznia 2021 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości