Rosyjscy oligarchowie próbują odzyskać majątki zamrożone przez Włochy. Jest pierwsza decyzja sądu

Źródło:
Corriere della Sera, PAP
Marzec 2022 roku, Policja Finansowa rekwiruje jacht Mielniczenki
Marzec 2022 roku, Policja Finansowa rekwiruje jacht MielniczenkiPalazzo Chigi/Guardia Di Finanza
wideo 2/3
Guardia di Finanza

Luksusowe jachty, pojazdy, ekskluzywne wille. Od początku agresji Rosji na Ukrainę państwo włoskie zarekwirowało majątki 28 rosyjskich oligarchów. Dziesięciu z nich, z pomocą swoich prawników, domaga się odmrożenia tych dóbr. Większość postępowań jeszcze trwa. Włoski sąd administracyjny wypowiedział się na razie w jednym z przypadków, dotyczącym majątku Aleksieja Mordaszowa - do niedawna uważanego za najbogatszego człowieka w Rosji.

Jak informuje dziennik "Corriere della Sera", 28 oligarchów z europejskiej "czarnej listy" osób, na które nałożono sankcje, posiada majątki na Półwyspie Apenińskim. "Zamrożono im majątki o łącznej wartości około 2,7 miliarda euro. Tak wynika z szacunków Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego przy Ministerstwie Ekonomii i Finansów" - informuje "Corriere".

Dziesięciu z nich kwestionuje odebranie im tych dóbr. Skierowali odpowiednie wnioski do Regionalnego Sądu Administracyjnego w Lacjum ("TAR Lazio"), organu decyzyjnego w tej sprawie. "Pisma podkreślają przede wszystkim, że majątki, o których mowa, nie są własnością konkretnych osób, a różnych spółek, których beneficjenci nie są powiązani z oligarchami z '[czarnej-red.] listy' " - podaje dziennik. Ruszyły dziesiątki postępowań. Sąd wypowiedział się do tej pory w jednym z nich.

Pierwszy oligarcha ma już odpowiedź

Chodzi o sprawę Aleksieja Mordaszowa. To on był pierwszym oligarchą, którego państwo włoskie ukarało sankcjami i to on jako pierwszy odwołał się od tej decyzji - już 4 maja 2022 roku. Dwa miesiące wcześniej, 4 marca 2022 roku, włoska Policja Finansowa (Guardia di Finanza) zarekwirowała jego 65-metrowy jacht Lady M, zacumowany w liguryjskim porcie Imperia.

Aleksiej MordaszowIgor Akimov / Shutterstock

Podstawy konfiskacji jego majątku zbadał zespół funkcjonariuszy, którym przewodził generał Vito Giordano. Nie ma wątpliwości co do ustaleń. "Jasno wynika z nich, że jachtem dysponuje Mordaszow, mimo że formalną właścicielką jest jego żona" - pisze sąd administracyjny w komunikacie, co cytuje "Corriere". Mowa o Marinie Mordaszowej, byłej modelce, trzeciej żonie oligarchy. Litera M w nazwie jachtu ma pochodzić od pierwszej litery jej imienia.

"Państwo włoskie rekwirując łódź zareagowało w sposób odpowiedni, dlatego też wniosek zostaje odrzucony" - podsumował sędzia. Pełnomocnik małżeństwa Mordaszowów zapowiedział, że zaskarży tę decyzję do włoskiej Rady Państwowej.

Willa arystokratki, Lena, Szeherezada

Odebranie jachtu zakwestionował również Andriej Mielniczenko, prezes i większościowy udziałowiec spółki Eurochem. Jego firma jest największym producentem nawozów w Rosji. Działa również w branży energetycznej.

Włoscy funkcjonariusze zablokowali w porcie w Trieście "Sailing Yacht A" - największy jacht świata (143 metry długości), będący jego własnością. Jest wart 450 milionów euro. "Nie należy do Mielniczenki, a do spółki kierowanej przez niezależnego zarządcę" - oświadczyła w komunikacie owa spółka, Esmaail Alroshod. Sąd administracyjny w Lacjum nie wyznaczył jeszcze daty pierwszego posiedzenia w tej sprawie.

Lista posiadłości, łodzi, pojazdów i innych rosyjskich dobytków, które "zamrożono" we Włoszech oligarchom, jest długa. Wśród Rosjan dotkniętych sankcjami jest też miedzy innymi Eduard Chudajnatow - były członek zarządu Rosnieftu (rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej) i aktualny prezes Nnk-Oil (spółka naftowa), przyjaciel Putina. Odebrano mu willę Franceski Augusty (Villa Altachiara), włoskiej arystokratki zmarłej w 2001 roku, oraz jacht Szeherezada.

Giennadij Timczenko, kierujący firmą inwestycyjną Volga Group, został pozbawiony dostępu do jachtu Lena, a Władimir Sołowjow, znany rosyjski propagandysta telewizyjny - wstępu do jego dwóch willi nad jeziorem Como.

Kolorowe wybrzeże Portofino. Villa Altachiara stoi na wzgórzu po lewej stronie

Włoski rząd płaci za utrzymanie majątków

Komendant główny Gwardii Finansowej Giuseppe Zafarana, przedstawiając w ubiegły wtorek na komisji obrony Izby Deputowanych raport, poinformował, że w ciągu ponad roku przeprowadzono kontrole dotyczące 1,6 tysiąca osób i podmiotów.

W 2022 roku na utrzymanie zamrożonego majątku, a zwłaszcza rezydencji i jachtów oligarchów z Rosji, włoski rząd przeznaczył 10,7 mln euro.

Państwo włoskie zwróci się do właścicieli tych dóbr o zwrot poniesionych kosztów, a przypadku gdyby nie zapłacili, zastrzega sobie prawo do zatrzymania tego majątku po zniesieniu administracyjnego zamrożenia. Wtedy nieruchomości te i inne dobra zostałyby sprzedane lub wynajęte.

Przewidziano też następny krok: jeśli aukcje zakończą się bez rezultatu, własność Rosjan przejmą ministerstwa infrastruktury i transportu oraz obrony albo będzie mogła zostać ona wykorzystana przez Gwardię Finansową.

Autorka/Autor:ww/dap

Źródło: Corriere della Sera, PAP

Pozostałe wiadomości

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl