TVN24 Biznes | Ze świata

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza nowe sankcje. "Największy i najsurowszy pakiet, jaki kiedykolwiek widziała Rosja"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w czwartek nałożenie sankcji na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów. Rosyjskie banki zostaną wykluczone z londyńskiego systemu finansowego - zapowiedział. To drugi pakiet sankcji nakładanych przez Wielką Brytanię na Rosję.

Wielka Brytania w czwartek opublikowała szczegóły dotyczące drugiego pakietu sankcji wobec Rosji po tym, jak w czwartek Moskwa rozpoczęła atak na Ukrainę. Przemawiając w parlamencie, premier Boris Johnson powiedział, że Władimir Putin zostanie potępiony przez świat i historię za swoją inwazję i nigdy nie będzie w stanie zmyć "krwi Ukrainy" ze swoich rąk.

- Z swojej strony Wielka Brytania ogłasza dziś największy i najsurowszy pakiet sankcji gospodarczych, jaki kiedykolwiek widziała Rosja - podkreślił.

Jak podała Agencja Reutera, Wielka Brytania zabroni rosyjskim firmom wstępu na swoje rynki kapitałowe oraz zamrozi aktywa głównych rosyjskich banków, w tym państwowego VTB.

- Te uprawnienia pozwolą nam całkowicie wykluczyć rosyjskie banki z brytyjskiego systemu finansowego, który jest oczywiście zdecydowanie największy w Europie, uniemożliwiając im dostęp do funta szterlinga i rozliczanie płatności za pośrednictwem Wielkiej Brytanii - powiedział Boris Johnson.

- Uprawnienia te pozwolą nam również zakazać rosyjskim firmom państwowym i prywatnym gromadzenia funduszy w Wielkiej Brytanii, obrotu ich papierami wartościowymi oraz udzielania im pożyczek. Ograniczymy ilość pieniędzy, które rosyjscy obywatele będą mogli zdeponować na swoich brytyjskich kontach bankowych - dodał premier Wielkiej Brytanii.

W ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii. Szef brytyjskiego rządu zapowiedział, że sankcje obejmą również Białoruś za jej pomoc w agresji na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pierwszy etap sankcji

Wielka Brytania w ramach pierwszego pakietu nałożyła sankcje na pięć rosyjskich banków i trzech oligarchów, zamrażając ich brytyjskie aktywa i zakazując im wjazdu do kraju.

Pięć rosyjskich banków objętych brytyjskimi restrykcjami to: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB (Promswiazbank) i Black Sea Bank (Bank Czarnomorski), zaś oligarchami objętymi sankcjami są Giennadij Timczenko, Borys Rotenberg i Igor Rotenberg.

Atak na Ukrainę

Rosja zaatakowała Ukrainę po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Ukraińska armia przekazała, że na wschodzie kraju zniszczonych zostało kilka rosyjskich samolotów, śmigłowców, czołgów i wozów bojowych.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości