Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wezwała w piątek do szybkiego zmniejszenia zużycia ropy w obliczu ryzyka szoku wywołanego rosyjską inwazją na Ukrainę. Organizacja proponuje utrzymanie pracy zdalnej w sektorach, które na to pozwalają i wprowadzenie niedziel bez możliwości korzystania z samochodu.
Ponieważ większość zapotrzebowania na ropę przypada na transport, rekomendacje skupiają się na zaleceniach dotyczących tego, "jak zużywać mniej surowca, przewożąc ludzi i towary z punktu A do B".
IEA wzywa do szybkiego zmniejszenia zużycia ropy
Autorzy 10-punktowego planu przekonują, że opiera się on na "konkretnych środkach", które sprawdziły się już w wielu krajach i miastach. Agencja rekomenduje zmniejszenie prędkości na drogach, utrzymywanie pracy zdalnej w sektorach, które na to pozwalają, zmniejszenia przez samorządy i rządy cen transportu publicznego dla ludności oraz wprowadzenie rozwiązań mających zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa.
Pozostałe zalecenia to: wprowadzenie niedziel bez możliwości korzystania z samochodu w dużych miastach, implementacja rozwiązań zachęcających do współdzielenia aut w aglomeracjach, promowanie rozwiązań zachęcających do efektywnego wykorzystania transportu przez przedsiębiorstwa, zachęty do zakupu aut elektrycznych, unikanie wyjazdów służbowych oraz zastąpienie podróży samolotami kolejowymi, o ile jest to możliwe.
Wprowadzanie w życie przedstawionych środków zmniejszyłoby według IEA zużycie ropy o 2,7 mln baryłek dziennie w ciągu czterech miesięcy, co według Agencji odpowiada zużyciu ropy wszystkich samochodów w Chinach.
Jak pisze agencja informacyjna Reuters, obecnie wiele państw członkowskich IEA nie rozważa wprowadzenia środków mogących ograniczyć popyt na ropę. Debaty i proponowane rozwiązania dotyczą raczej wprowadzenia dotacji do zakupu energii, czy paliwa. IEA w opublikowanym w listopadzie raporcie, zwracała uwagę, wzrosły one w tym miesiącu najmocniej w historii. Łącznie rządy przekazały aż 440 miliardów dolarów, by chronić obywateli przed podwyżkami cen, co przełożyło się na utrzymanie wysokiego poziomu konsumpcji i zanieczyszczeń.
Kolejne rekomendacje
To kolejne rekomendacje wydane przez IEA w ostatnim czasie. Wcześniej organizacja przedstawiła plan dotyczący zmniejszenia zależności Europy od rosyjskiego gazu.
Według agencji wdrożenie planu mogłoby zmniejszyć import z Rosji o ponad jedną trzecią w ciągu roku. Jej przedstawicieli argumentowali, że jest to kluczowe nie tylko ze względów ekonomicznych i tych związanych z bezpieczeństwem energetycznym, ale także klimatycznych.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: Reuters, PAP, IEA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock