Chiny potęgą i walka na rynku ropy. Rok 2015 według "The Economist"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatRok 2015. Zmiany w światowej gospodarce i technologii

W 2015 roku czeka nas między innymi walka między amerykańskimi nafciarzami a szejkami z Arabii Saudyjskiej. Chiny stają się największą gospodarką świata, czeka nas też pokaz siły ze strony Państwa Środka. Rośnie sprzedaż telefonów komórkowych, za to spada sprzedaż komputerów stacjonarnych na rzecz tabletów. Oto najważniejsze wydarzenia i procesy, których będziemy świadkami w tym roku według "The Economist".

Według tygodnika "The Economist" ten rok, to przede wszystkim zmiana na pozycji lidera producenta ropy naftowej, które objęły Stany Zjednoczone. Dodatkowo ten rok upłynie pod znakiem niskich cen ropy. Ma to zapewnić uruchomienie eksportu ropy z USA na rynki światowe.

Po drugie Chiny. Od tego roku Państwo Środka stanie się największą gospodarką świata. Choć jest to porównanie siły nabywczej ludności, a nie samej wielkości PKB, to ekonomiści nie maja wątpliwości – to nowe rozdanie. Dodatkowo Chiny będą więcej inwestować za granicą niż zagraniczni inwestorzy w tym kraju.

Zmiany na rynku technologi

Spada również sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów na rzecz tabletów i innych urządzeń mobilnych. Coraz większym zainteresowanie zaczynają się cieszyć tzw. hybrydy czyli laptopy z odłączanym ekranem, który może służyć jako tablet.

Do tego, regularnie zwiększa się liczba smartfonów. Na świecie w tym roku, będzie więcej aktywnych telefonów niż ludzi. Przy nieco powyżej 7 mld osób na całym globie, pod koniec 2015 roku telefonów w użyciu ma być prawie 7,5 mld.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock