Goldman Sachs ma zacząć duże zwolnienia

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Goldman Sachs od środy zacznie proces likwidacji tysięcy miejsc pracy w całej firmie - informuje Reuters, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą. Agencja dodała, że firma przygotowuje się na trudną sytuację gospodarczą.

Według jednego ze źródeł, zwolnionych zostanie nieco ponad 3000 pracowników, ale ostateczna liczba nie została jeszcze ustalona. Według innego źródła, taka skala zwolnień byłaby największa od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Reuters poinformował, że nie może wskazać źródeł, ponieważ informacje nie zostały jeszcze ujawnione publicznie. Goldman Sachs odmówił komentarza w sprawie cięć.

Zwolnienia w Goldman Sachs

Bloomberg News podał w niedzielę, że Goldman Sachs zlikwiduje około 3200 stanowisk.

Goldman miał 49 100 pracowników na koniec trzeciego kwartału po tym, jak zatrudnił znaczną liczbę osób podczas pandemii.

Zwolnienia prawdopodobnie dotkną większość głównych działów, ale powinny koncentrować się na dziale bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs - podało jedno ze źródeł Reutersa. Banki z Wall Street doświadczyły znacznego spowolnienia działalności korporacyjnej w zakresie zawierania transakcji w wyniku niestabilnych światowych rynków finansowych.

Redukcje zatrudnienia poprzedzą roczne wypłaty premii, co ma na ogół miejsce pod koniec stycznia - oczekuje się, że w tym roku spadek w bonusach w Goldman Sachs wyniesie około 40 proc. - podał Reuters.

Bank wznowił proces corocznej oceny wyników i redukcji personelu we wrześniu po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Gigant z Wall Street zazwyczaj zmniejsza zatrudnienie każdego roku o około 1-5 proc. Jednak nowe cięcia będą uzupełnieniem wcześniejszych zwolnień - wyjaśniła agencja.

Inne duże banki - w tym Morgan Stanley i Citigroup Inc - również zredukowały zatrudnienie w ostatnich miesiącach, ponieważ boom na transakcje na Wall Street wygasł z powodu wysokich stóp procentowych, napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, inwazji Rosji na Ukrainę oraz gwałtownie rosnącej inflacji.

Globalne opłaty za bankowość inwestycyjną spadły prawie o połowę w 2022 r., przy czym banki zarobiły 77 mld dol., w porównaniu do 132,3 mld dol. rok wcześniej - wynika z danych Dealogic.

Giganci planują zwolnienia

Kilka dni temu portal stacji CNN podał, że z powodu globalnych perspektyw gospodarczych Amazon planuje zwolnić ponad 18 tysięcy pracowników.

Portal zwrócił uwagę, że wiele firm opierających swoją działalność na nowoczesnych technologiach ogłosiło w ostatnim czasie redukcję zatrudnienia liczoną w tysiącach osób. Wśród wspomnianych firm były też Meta i Twitter. 

Czytaj też: Największa fala zwolnień w historii giganta

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości