Wielka fala zwolnień u technologicznego giganta

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Z powodu globalnych perspektyw gospodarczych Amazon planuje zwolnić ponad 18 tysięcy pracowników - poinformowała CNN i zwróciła uwagę, że wiele firm opierających swoją działalność na nowoczesnych technologiach ogłosiło w ostatnim czasie redukcję zatrudnienia liczoną w tysiącach osób. Wśród wspomnianych firm są Meta i Twitter.

Z informacji, którą dyrektor generalny Amazona Andy Jassy przekazał swoim podwładnym, wynika, że największe cięcia obejmą działy kadr oraz sprzedaży detalicznej. - Firmy, które długo działają, przechodzą przez różne fazy. Nie rozwijają się ekspansywnie każdego roku - wytłumaczył Jassy.

W listopadzie Jassy zapowiadał, że redukcja zatrudnienia obejmie około 10 tys. pracowników - przypomniała CNN.

Czytaj też: Największa fala zwolnień w historii giganta

Warunki makroekonomiczne ulegają pogorszeniu

Amazon i inne firmy technologiczne znacznie zwiększyły zatrudnienie w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ pandemia spowodowała zmianę zwyczajów konsumenckich. Więcej ludzi kupowało towary przez internet.

Teraz sporo z tych przedsiębiorstw zwalnia tysiące pracowników, ponieważ klienci wracają do nawyków sprzed pandemii, a warunki makroekonomiczne ulegają pogorszeniu. - Zwolnienia pomogą Amazonowi realizować długoterminowe możliwości z silniejszą strukturą kosztów - poinformował Andy Jassy.

Cięcia nazwał "trudną decyzją", zauważając, że jest "głęboko świadomy (...), jak bardzo te decyzje mogą wpłynąć na życie tych, którzy są dotknięci zwolnieniem". Dodał, że osoby, które będą zwalniane, będą o tym informowane od 18 stycznia.

Redukcje etatów w Mecie i Twitterze

"Wartość akcji Amazona spadła w zeszłym roku o około 50 procent"- podała CNN i zwróciła uwagę, że wiele firm opierających swoją działalność na nowoczesnych technologiach ogłosiło w ostatnim czasie redukcję zatrudnienia liczoną w tysiącach osób - np. Meta i Twitter.

Podobnie jak Jassy, wielu innych założycieli i prezesów firm technologicznych przyznało, że mylili się w ocenach popytu wykreowanego przez pandemię.

Czytaj więcej: Twitter zamyka swoje biura "ze skutkiem natychmiastowym"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości