Była szefowa Fed ma stanąć na czele resortu finansów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Joe Biden stawia na kobiety w gospodarczym oraz prasowym zespole. Relacja korespondenta "Faktów TVN" Marcina WronyTVN24
wideo 2/22
TVN24Joe Biden stawia na kobiety w gospodarczym oraz prasowym zespole. Relacja korespondenta "Faktów TVN" Marcina Wrony

Prezydent elekt Joe Biden ogłosił nazwiska osób, które obejmą najważniejsze stanowiska gospodarcze w nowej administracji. Stanowisko sekretarza skarbu ma objąć Janet Yellen, była szefowa Fedu.

Wybór byłej prezes Rezerwy Federalnej (amerykańskiego banku centralnego) Janet Yellen na kandydatkę na sekretarz skarbu był zapowiadany już w ubiegłym tygodniu; oczekuje się, że to na niej będzie spoczywał największy ciężar w wyciąganiu amerykańskiej gospodarki z pandemicznego kryzysu. Yellen byłaby pierwszą kobietą w roli amerykańskiego ministra finansów.

Yellen była już pierwszą kobietą na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej USA. Sprawowała urząd od 2014 do 2017 r., gdy została po pierwszej kadencji zastąpiona przez nominowanego przez prezydenta Trumpa na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Fedu Jerome'a Powella.

"Wielkie nazwisko"

Według analityków nadzieje progresywnego skrzydła Partii Demokratycznej na wybór osoby o poglądach bardziej krytycznych wobec Wall Street, jak np. senator Elizabeth Warren czy senatora Berniego Sandersa, zostały porzucone po tym, jak stało się jasne, że demokraci nie zdobędą znacznej większości w Senacie.

- Janet (Yellen - red.) to wielkie nazwisko, z dużym doświadczeniem, które stało się znane przez jej pracę na czele Fed-u. Nie dziwię się, że rynki reagują przychylnie, ponieważ ten wybór jest uspokajający, zwłaszcza w obliczu wyzwań, które stoją przed nami, takich jak uniknięcie podwójnej recesji i przywrócenie funkcjonowania gospodarki w obliczu rosnącej liczby przypadków COVID-19 - stwierdziła w ubiegłym tygodniu Alli McCartney, dyrektorka zarządzająca UBS.

- Myślę, że Janet Yellen to solidna osoba, która nie jest zaangażowana w spory partyjne w USA, a tego właśnie szuka Biden - powiedział Tom Block, strateg Fundstrat Global Advisors.

W przeszłości Yellen opowiadała się za możliwością użycia tzw. "helicopter money" - wysyłania pieniędzy bezpośrednio podatnikom - jako sposobu ratowania gospodarki w poważnym kryzysie.

Janet YellenShutterstock

Zgoda Senatu

W poniedziałek ogłoszono, że Neera Tanden ma być szefową Biura Zarządzania i Budżetu, a Cecilia Rouse - szefową doradców gospodarczych. Neera Tanden to szefowa liberalnego think-tanku Center for American Progress, która przez wiele lat była doradczynią Hillary Clinton.

Cecilia Rouse to ekonomistka z Uniwersytetu Princeton, która zasiadała w Radzie Doradców Gospodarczych (CEA) za prezydentury Baracka Obamy w latach 2009-2011.

Zgody Senatu wymagają wszystkie stanowiska. Według telewizji NBC, problemy z jej uzyskaniem może mieć Tanden, która jest ostrą krytyczką republikanów. Jeszcze przed ogłoszeniem jej wyboru republikański senator John Cornyn stwierdził, że ma ona "zerowe szanse" na zatwierdzenie. Jej los może zależeć od drugiej rundy wyborów do Senatu w Georgii, które odbędą się 4 stycznia. Kandydaci demokratów muszą wygrać oba wyścigi, by uzyskać kontrolę nad izbą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock