Liczba pracowników ze wszystkich państw Unii Europejskiej zatrudnionych w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu ostatniego roku o 132 tysięcy, najwięcej od rozpoczęcia badań w 1997 roku - poinformował we wtorek brytyjski urząd statystyczny (ONS).
W raporcie dotyczącym stanu brytyjskiego rynku pracy podkreślono, że największe zmiany zanotowano wśród pracowników z państw tzw. grupy A8, czyli ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich liczba spadła o 154 tys. (14,9 proc.), co może sygnalizować zapowiadaną przez komentatorów możliwą falę wyjazdów migrantów z Wielkiej Brytanii w obliczu niepewności związanej z planowanym wyjściem kraju z UE.
Liczba zatrudnionych osób z pozostałych państw Wspólnoty minimalnie wzrosła (o 22 tys.), głównie za sprawą napływu 16 tys. nowych pracowników z Rumunii i Bułgarii, które przystąpiły do UE w 2007 roku.
Pracodawcy winią brexit
Od miesięcy organizacje branżowe ostrzegały przed odpływem pracowników z kluczowych sektorów - m.in. służby zdrowia, opieki pielęgniarskiej czy produkcji - podkreślając, że stanowi to jedno z największych zagrożeń wynikających z brexitu.
Dzień przed publikacją wtorkowych danych Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), skupiający specjalistów z zakresu rekrutacji, ostrzegł, że pracodawcy zmagają się z problemem utrzymania i zatrudniania nowych pracowników, którzy są migrantami z UE oraz spoza Wspólnoty.
Jak zaznaczono, jest to szczególnie powiązane z decyzją o opuszczeniu Unii Europejskiej i zmianie w postrzeganiu Wielkiej Brytanii jako atrakcyjnego miejsca do życia i pracy.
W drugim kwartale Rada Pielęgniarstwa i Położnictwa (NMC) poinformowała, że między kwietniem 2017 roku a marcem 2018 roku z rejestru osób z uprawnieniami do wykonywania zawodu wypadło 3,9 tys. osób (o 29 proc. więcej niż rok wcześniej).
Zaktualizowane dane dotyczące szacowanej liczby obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, w tym Polaków, zostaną opublikowane pod koniec listopada. Według ubiegłorocznych danych w Wielkiej Brytanii mieszkało nieco ponad milion obywateli z Polski, a łącznie - ok. 3,2 miliona obywateli państw UE.
Mniej potencjalnych migrantów
Zjawisko mniejszego zainteresowania wyjazdem na Wyspy potwierdza raport "Migracje Zarobkowe Polaków" przygotowany przez Work Service. Jak wynika z analizy spółki, odsetek osób rozważających emigrację zarobkową po raz pierwszy w historii spadł poniżej 10 procent - jedynie co 9 mieszkaniec Polski rozważa wyjazd z kraju za pracą.
Co więcej jedynie jedna piąta spośród tej grupy chciałaby wyjechać na stałe, co oznacza spadek o 4,5 pkt. procentowego w porównaniu z poprzednią edycją badania.
Jak wskazuje Maciej Witucki, prezes Work Service, zmiana trendu jest efektem poprawiającej się sytuacji na rynku pracy w Polsce. "Coraz lepsze warunki zatrudnienia już nie tylko wpływają na spadek zainteresowania wyjazdem zarobkowym, ale również przekładają się na wzrost odsetka Polaków, którzy odrzucają plany migracyjne. Obecnie jest to nieco ponad 90 proc. badanych" - wskazuje w komunikacie.
Autor: ah//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock