Kanadyjski milioner i potentat branży odzieżowej Peter Nygard zgodził się na swoją ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. W USA postawiono mu dziewięć zarzutów, w tym przestępstw finansowych i handlu usługami seksualnymi.
Sąd w kanadyjskim mieście Winnipeg otrzymał podpisany przez Nygarda formularz ze zgodą na ekstradycję. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie jednak należała do ministra sprawiedliwości Kanady. Nygard został zatrzymany przez kanadyjską policję w grudniu 2020 roku na wniosek amerykańskiego rządu.
W przypadku ekstradycji 80-latek stanie przed sądem w Nowym Jorku, gdzie usłyszy dziewięć zarzutów. Według prokuratorów z USA, multimilioner zaangażował się w "trwające dekady przestępcze postępowanie z udziałem co najmniej dziesiątek ofiar" w USA, Kanadzie i na Bahamach.
W akcie oskarżenia czytamy, że Nygard miał użyć "siły, oszustwa i przymusu", aby angażować się w czynności seksualne z dorosłymi i nieletnimi. Miał również wykorzystywać fundusze, pracowników oraz zasoby swojej firmy do "rekrutowania i utrzymywania" znacznie większej liczby ofiar.
Do tych zarzutów w tym tygodniu dołączyły kolejne - policja w Toronto oskarżyła Nygarda o sześć przypadków napaści na tle seksualnym i trzy przypadki ograniczenia wolności innych osób. Sprawy sięgają aż 1987 roku.
Nygard utrzymuje, że jest niewinny i zaprzecza wszelkim zarzutom. Adwokat milionera Brian Greenspan powiedział, że jego klient zgodził się na ekstradycję, aby dowieść przed wymiarem sprawiedliwości USA swojej niewinności.
Pozew przeciw milionerowi
Pozew przeciw Nygardowi wniesiono w lutym 2020 roku w Nowym Jorku. Został oskarżony przez grupę kobiet o napaści seksualne, a część zarzutów sięgała 1977 roku. Inne dwa pozwy zostały złożone w Los Angeles.
Kanadyjskie media cytowały w lutym minionego roku fragmenty nowojorskiego pozwu złożonego przez ofiary Nygarda, w którym kobiety opisywały wydarzenia w posiadłości na Bahamach w latach 2008 - 2015. Trzy ze skarżących miały wówczas 14 lat, kolejne trzy – 15 lat. Obecnie kobiety są w wieku od 18 do 36 lat. Prawnicy opisali, że Nygard "rekrutował i zachęcał młode kobiety i dzieci, na których łatwo było wywierać wrażenie, często niezamożne, kusząc pieniędzmi i fałszywymi obietnicami kariery modelki".
Skarżące zarzuciły Nygardowi także podawanie im alkoholu, napojów zawierających środki usypiające, stosowanie przemocy. Po gwałtach milioner miał rzekomo wręczać kobietom koperty z tysiącami dolarów.
Jak informowały kanadyjskie media, pracownicy Nygarda mieli wyszukiwać dziewczynki i młode kobiety na cotygodniowe przyjęcia, a kiedy - zaproszone – pojawiały się na imprezach, informacja o nich oraz zdjęcia trafiały do Nygarda, który wybierał w ten sposób swoje ofiary. Baza danych miała zawierać opisy 7,5 tysiąca kobiet. Opisywane w pozwie przyjęcia miały być opłacane przez Nygard Companies.
Pozew zarzuca też Nygardowi, że przekupił policję i polityków na Bahamach, by mieć ochronę. Miało chodzić o "regularne wypłaty dziesiątek tysięcy dolarów policji, urzędnikom, parlamentarzystom i nawet jednemu z byłych ministrów, który następnie został premierem". Według pozwu, kobiety, które zostały zgwałcone przez Nygarda, były zastraszane.
Majątek Petera Nygarda
Nygard do niedawna był kanadyjskim potentatem branży odzieżowej. Jego firma ma siedzibę w Winnipeg w Kanadzie, a liczba sklepów sieci w Ameryce Północnej wynosiła na początku zeszłego roku 170.
Nygard zaczął swój odzieżowy biznes w 1967 roku. Według portalu Celebritynetworth.com. przed pandemią wartość majątku urodzonego w Finlandii Nygarda wynosiła 900 milionów dolarów. W lutym zeszłego roku Nygard ustąpił z wszystkich stanowisk w swojej firmie i powiązanych spółkach.
Źródło: PAP, BBC