Nowy premier Grecji nie spotka się z Merkel przed szczytem Unii


Przed nadzwyczajnym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli 12 lutego najprawdopodobniej nie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z nowym premierem Grecji Aleksisem Ciprasem - poinformowano w piątek w Berlinie.

Jak oświadczyła zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Wirtz, nie ma żadnych zaproszeń ani planów dotyczących takiego spotkania.

W innym kierunku

Jako nowy szef rządu Cipras zamierza na razie odwiedzić Cypr i Włochy. Na brukselskim szczycie będzie z pewnością okazja do jego rozmów z Merkel - zaznaczyła Wirtz.

Na pytanie, czy rząd w Atenach chce świadomie wyłączyć Niemcy ze swego programu wizyt, odpowiedziała: - Nie mam żadnych wskazań, że pod tym względem istnieją ze strony Grecji przeszkody.

Za wcześnie?

Natomiast rzecznik niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera Martin Schaefer zadeklarował: - Uważam za całkowicie błędne wyciąganie z przedstawionych planów podróży nowo powołanego rządu lub jego premiera wniosku, że Niemcy są izolowane. Steinmeier rozmawiał w czwartek w Brukseli w cztery oczy z nowym szefem greckiej dyplomacji Nikosem Kodziasem.

Między niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble a jego partnerem w Atenach Janisem Warufakisem nie było na razie kontaktu. Nie odbyła się jeszcze zwyczajowa w takich przypadkach rozmowa telefoniczna obu ministrów po objęciu przez jednego z nich urzędowania.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości