Ze świata

Gdzie mieszkają miliarderzy? Azjatycka metropolia w pogoni za liderem

Ze świata


Nowy Jork wciąż pozostaje światową stolicą miliarderów - wynika z raportu Wealth-X Billionaire Census. W pierwszej dziesiątce dominują jednak azjatyckie metropolie, a "Wielkie Jabłko" szybko dogania Hongkong.

Według raportu w Nowym Jorku mieszka 103 miliarderów. Na drugim miejscu jest Hongkong z 93 miliarderami.

Szybki wzrost

Warto jednak zauważyć, że populacja miliarderów w Nowym Jorku utrzymuje się na stałym poziomie (w mieście przybył tylko jeden miliarder w ciągu ostatniego roku), natomiast w Hongkongu bardzo szybko rośnie (wzrost o 29 proc.).

"Nowy Jork jest preferowaną lokalizacją dla osób szukających luksusowej mieszanki finansów, kultury, handlu, zakupów i nieruchomości" - czytamy w raporcie. W rezultacie Nowy Jork ma więcej miliarderów niż każdy kraj z wyjątkiem Chin, Niemiec i Indii.

O Hongkongu napisano z kolei, że wzrost liczby miliarderów napędzany był przez dobre wyniki gospodarcze, poprawę na globalnych rynkach finansowych oraz wymianę handlową i inwestycje z Chinami. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęło San Francisco. W kalifornijskim mieście przybyło 14 nowych miliarderów i jest ich teraz 74. Tylko osiem krajów może się pochwalić ich większą liczbą.

"W ostatnich latach w San Franciso odnotowano największy wzrost liczby miliarderów niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście" - głosi raport Wealth-X. Dwóch miliarderów straciła Moskwa, główne przez sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód. Mimo tego stolica Rosji zajęła 4. miejsce.

Jak wynika z raportu globalna liczba miliarderów wzrosła w zeszłym roku do 2754. Ich łączny majątek powiększył się zaś do poziomu 9,2 bilionów dolarów.

Dziesięciu najbogatszych miliarderów posiada aktywa warte łącznie 660 miliardów dolarów. Największym majątkiem może pochwalić się Jeff Bezos. Fortuna założyciela Amazona w ubiegłym roku wzrosła o 34,2 mld dolarów osiągając poziom 133 mld dolarów.

Oto miasta z największą liczbą miliarderów:

1. Nowy Jork - 103 2. Hongkong - 93 3. San Francisco - 74 4. Moskwa - 69 5. Londyn - 62 6. Pekin - 57 7. Singapur - 44 8. Dubaj - 40 9. Mumbaj - 39 9. Shenzen - 39

Autor: tol / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości