Pierwszy na świecie tunel dla statków. Zobacz niezwykły projekt

Ze świata

TVN24 BiS, Kystverket.noPierwszy tunel dla statków

Norwegia planuje wybudowanie pierwszego na świecie tunelu dla statków. Ma powstać w najwęższym punkcie półwyspu Stadlandet w zachodniej części kraju.

Projekt zakłada przekop o długości 1700 metrów, który umożliwiłyby statkom ominięcie skalistego wybrzeża ciągnącego się po zachodniej stronie kraju. Tunel będzie w stanie pomieścić statki wycieczkowe i towarowe o wadze do 16 tys. ton. Kanał komunikacyjny łączący Moldefjorden a Kjodepollen będzie znajdował się w najwęższym punkcie półwyspu Stadlandet. Szacowany koszt całej inwestycji wynosi około 315 mln dol. - Cieszymy się, że tunel stanie się rzeczywistością - ocenił norweski minister transportu i komunikacji Ketil Solvek-Olsen.

Niebezpieczne warunki żeglugi

Budowa tunelu ma zająć od trzech do czterech lat. Aby wykonać przekop w skale inżynierowie będą musieli wydobyć około 8 mln ton skały. Zgodnie z planem pierwszeństwo będzie miał ruch pasażerski.

Korzystanie z tunelu ma być bezpłatne dla statków o długości mniejszej niż 70 metrów, statki dłuższe będą musiałyby być prowadzone.

Autor: kp//bgr / Źródło: CNN/ABC News

Źródło zdjęcia głównego: NORWEGIAN COASTAL ADMINISTRATION