TVN24 Biznes | Ze świata

Lista najlepiej opłacanych artystów. Pierwsze miejsce to duże zaskoczenie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Nowa lista "Forbesa"

Peter Jackson otwiera najnowsze zestawienie 25 najlepiej opłacanych artystów magazynu "Forbes". Reżyser "Władcy Pierścieni" wyprzedził Bruce'a Springsteena i Jay-Z. Najlepiej zarabiającą kobietą w tym gronie jest Reese Witherspoon, która znalazła się na 12. miejscu.

Pierwsze miejsce Peterowi Jacksonowi dała suma 580 mln dolarów, która trafiła na jego konto w ubiegłym roku. Zarobił ją nie dzięki dokonaniom reżyserskim, ale udanym transakcjom.

Jackson sprzedał część firmy

Zdobywca Oscara kojarzony z realizowanymi z wielkim rozmachem produkcjami jak "Władca Pierścieni" czy "Hobbit" był też współwłaścicielem Weta Digital, firmy specjalizującej się w efektach specjalnych. W tamtym roku część tej założonej w 1993 roku firmy została sprzedana firmie Unity Software za 1,6 miliarda dolarów. Z tej kwoty Jackson dostał 600 mln dolarów. Kwota 580 mln, którą zarobił w ubiegłym roku, to wpływ po odliczeniu opłat dla menedżerów, prawników i agentów oraz innych kosztów.

Zajmujący drugie miejsce Bruce Springsteen, który zarobił "na czysto" 435 mln dolarów, swoją wysoką pozycję w rankingu również zawdzięcza lukratywnej transakcji. W grudniu zeszłego roku muzyk sprzedał prawa do swoich utworów Sony Music Group. Dzięki tej jednej umowie słynny "Boss" wzbogacił się o niebagatelną sumę 500 mln dolarów.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się Jay-Z z kwotą 340 mln dolarów. Tuż za nim uplasowali się Dwayne "The Rock" Johnson (270 mln dolarów) i Kanye West (235 mln dolarów). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli odpowiednio: twórcy "South Park" Trey Parker i Matt Stone (210 mln dolarów), Paul Simon (200 mln dolarów), aktor Tyler Perry (165 mln dolarów), wokalista Ryan Tedder (160 mln dolarów) i Bob Dylan (130 mln dolarów).

Tylko cztery kobiety na liście

W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających artystów nie ma żadnej kobiety. Spośród pań najwyżej notowana jest Reese Witherspoon, której dochód w wysokości 115 mln dolarów dał 12. miejsce. Kolejna kobieta pojawia się na 17. pozycji. To współautorka serialu "Przyjaciele" Marta Kauffman, która zajmuje to miejsce razem z Kevinem Brightem i Davidem Cranem. Jak wyliczył "Forbes" każdy z trojga autorów serialu "Przyjaciele" wzbogacił się o 82 mln dolarów.

Poza Witherspoon i Kauffman w rankingu są jeszcze tylko dwie kobiety. To producentka serialu "Bridgertonowie" Shonda Rhimes, która z sumą 81 mln dolarów zajęła 18. miejsce, a także Taylor Swift (52 mln dolarów), która znalazła się na miejscu 25.

Autorzy zestawienia najlepiej zarabiających artystów w podsumowaniu zaznaczyli, że wszyscy, którzy znaleźli się na liście 25 najlepiej opłacanych artystów, zarobili w sumie 4,4 miliarda dolarów. Zdecydowana większość z nich nie stworzyła w ubiegłym roku niczego nowego, a jedynie umiejętnie czerpała zyski z wcześniejszych dokonań artystycznych. 

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros

Pozostałe wiadomości