MFW dogadał się z Ukrainą. Dostanie 1,7 mld dolarów pomocy

Ze świata


Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o osiągnięciu z Ukrainą porozumienia w sprawie przedsięwzięć, jakie musi ona podjąć dla uzyskania od niego kolejnej raty pomocy kredytowej w kwocie około 1,7 mld dolarów.

- Dzięki dalszym dyskusjom między przedstawicielami MFW i władzami Ukrainy od czasu powrotu misji z Kijowa osiągnięto na szczeblu roboczym porozumienie w sprawie zestawu przedsięwzięć, niezbędnych dla skompletowania pierwszego przeglądu, przewidzianego w ramach programu rozszerzonego finansowania (Extended Fund Facility - EFF) - głosi komunikat.

Dodaje, że porozumienie musi jeszcze zatwierdzić zarząd MFW, gdy zostaną zrealizowane jego wstępne warunki i gdy będzie wiadomo, że istnieje duże prawdopodobieństwo utrzymania ukraińskiego długu publicznego pod kontrolą. Skompletowanie przeglądu umożliwi przekazanie Ukrainie około 1,7 mld dolarów. Nie podano jednak, jakie konkretnie reformy musi podjąć Kijów, by otrzymać dalszą pomoc.

Ukraina na dwóch frontach

Władze i obywatele Ukrainy walczą na dwóch frontach - pisał niedawno "FT". - Pierwszy to walka militarna i polityczna przeciw separatystom na wschodzie, którzy są zbrojeni, szkoleni i finansowani przez Moskwę oraz wzmacniani przez rosyjskie siły. (...) Drugi to walka o uratowanie ukraińskiej gospodarki i finansów państwa przed zapaścią, o wyrugowanie korupcji i bezprawia oraz przywrócenie zaufania do państwa, którego rozkład doprowadził w lutym 2014 r. do rewolucji w Kijowie - wyjaśnia "FT".

Z kolei ubiegłoroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczący Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej mówił, że Kijów zmaga się inflacją na poziomie 19 proc., w tym roku miała być o 10 proc. niższa. MFW zakładał, że ukraińska gospodarka będzie się rozwijała, to jednak nie tak dynamicznie jak początkowo przypuszczano. Prognozy wzrostu PKB na ten rok zredukowano z 2,5 proc. do 1,7 proc.

Widmo bankructwa nad Ukrainą. "Obywatele nie muszą się bać"TVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP