Największe lotnisko na świecie pod względem ruchu międzynarodowego

Ze świata


Międzynarodowe lotnisko w Dubaju obsłużyło w 2018 roku 89,1 miliona pasażerów. Tym samym nie osiągnęło wyznaczonego celu, ale wciąż utrzymuje pozycję lidera pod względem ruchu międzynarodowego.

Operator lotniska w Dubaju podał, że ruch pasażerski wzrósł o jeden procent w porównaniu do 2017 roku. To najmniejszy wzrost w ostatniej dekadzie. Lotnisko nie osiągnęło też zakładanego celu - 90,3 miliona pasażerów. Do gorszych wyników przyczyniło się spowolnienie gospodarcze, spowodowane niskimi cenami ropy.

Lotnisko w Dubaju

Lotnisko w Dubaju jest największym portem pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego. W 2014 roku odebrało ten tytuł brytyjskiemu Heathrow.

Największym lotniskiem pod względem liczby pasażerów ogółem (loty krajowe i międzynarodowe) pozostaje port lotniczy Atlanta Hartsfiels-Jackson.

Podczas 11 miesięcy 2018 roku port obsłużył 98,6 miliona pasażerów. Lotnisko nie opublikowało jeszcze wyników za cały rok. Lotnisko w Dubaju wcześniej zapowiadało, że chce stać się największym lotniskiem na świecie do 2021 roku.

Największe lotniska

W Europie najbardziej oblegane było londyńskie Heathrow. Port obsłużył w ubiegłym roku 80,1 mln pasażerów. To o około 8 mln więcej niż w przypadku wicelidera rankingu - portu lotniczego Charles de Gaulle w Paryżu.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się Schiphol w Amsterdamie. Holenderskie lotnisko obsłużyło 71 mln pasażerów.

W Polsce największym portem lotniczym jest warszawskie Lotnisko Chopina. W 2018 roku obsłużyło 17,76 miliona pasażerów. Oznacza to 12,7 procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku.

Autor: mp//dap / Źródło: CNBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock