Miały być nadzieją, a stają się kulą u nogi. Chiny ciągną Rosję na skraj przepaści

Rosja ma nowy problemEPA/MAXIM SHIPENKOV, Shutterstock

Po zepsuciu relacji z Zachodem Moskwa wykonała zwrot w przeciwnym kierunku, aby zbudować silne więzi z rosnącymi w gospodarczą siłę Chinami. Ale te plany w ostatnich miesiącach krzyżują negatywne informacje napływające z Pekinu. Obawy o gospodarkę Państwa Środka i spadki cen ropy naftowej jeszcze bardziej pogorszyły perspektywy dla Rosji, która znajduje się w najdłuższej recesji od 26 lat.

Ceny ropy, która jest filarem rosyjskiej gospodarki, spadły w styczniu o 20 proc. do około 30 dolarów za baryłkę po tym, jak chińskie indeksy giełdowe straciły na początku roku ponad 10 proc.

Nieprzyjemne wiadomości

Podczas, gdy spadek cen ropy studzi nadzieję na ożywienie gospodarcze w Rosji, zawirowania na giełdach pogłębiły obawy, że chiński wzrost gospodarczy, napędzany przez ceny surowców i globalną gospodarkę, może spadać szybciej niż oczekiwano. To może mieć poważne konsekwencje dla Moskwy. - Dla Rosji są to bardzie nieprzyjemne wieści - powiedział Jewgienij Nadorsin, główny ekonomista AFK Sistema. Wraz ze spadkiem cen ropy, stracił też rubel, który przez pierwsze dwa tygodnie stycznia osłabił się o 4 proc. wobec dolara do ok. 76,5. Rubel stracił w ciągu dwóch lat połowę swojej wartości wobec amerykańskiej waluty i zbliża się do najniższego poziomu, który zanotowano w czasach kryzysu w 1998 roku.

Katastrofalny kryzys finansowy

Minister finansów Anton Siluanow cytowany przez "The Moscow Times" poinformował, że Rosja do zrównoważenia swojego budżetu potrzebuje cen ropy na poziomie 82 dolarów za baryłkę. Dodał, że przy przewidywanych na ten rok cenach surowca w granicach 40 dolarów za baryłkę, budżet musi dostosować się do nowych realiów albo Rosja wpadnie w katastrofalny kryzys finansowy, podobny do tego sprzed 18 lat. Rosyjski rząd przygotowuje cięcia wydatków w wysokości 10 procent. Dzięki temu budżet ma zaoszczędzić około 700 mld rubli. Rosja znajduje się w najdłuższej recesji od 1990 roku. W ub. roku gospodarka skurczyła się o 3,7 proc. Bank centralny poinformował w grudniu, że gdy ceny ropy będą utrzymywać się na poziomie 35 dolarów to gospodarka może się skurczyć o kolejne 2-3 proc. w 2016 roku. Dodatkowo, deficyt budżetowy zacznie się powiększać, a rezerwy walutowe zostaną wyczerpane. 52 proc. Rosjan uważa, że najtrudniejsze czasy dopiero nadejdą - wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut VTsIOM. Zmienność rynku akcji w Chinach sugeruje, że mogą mieć rację. Gospodarka Chin była głównym motorem napędowym globalnego popytu na surowce, a spowolnienie chińskiego wzrostu zaostrzy spadek cen.

Ogromny wpływ Chin

Od początku roku z chińskich rynków wyparowało około 1,1 bln dol. Do tej pory już dwukrotnie handel na giełdach w Chinach został zawieszony. Złe nastroje inwestor ze Wschodu rozlewają się na innych kontynentach i ciągną w dół indeksy także w Polsce.

Jak szacuje Bank Światowy, spadek tempa wzrostu gospodarczego Chin o jeden procent zmniejsza wartość surowców o ok. 6 proc. w ciągu dwóch lat. Bank przestrzegł też przed "przedłużającym się okresem niskich cen surowców w najbliższych latach". Nadpodaż już znacznie obniżyła koszty ropy, gazu i metali, których Rosja jest również głównym producentem. Według Goldman Sachs, ceny energii spadły w ub. roku o 41 proc. a ceny metali przemysłowych o 24 proc. Innym zagrożeniem dla cen jest stymulowanie gospodarki przez Pekin. Morgan Stanley poinformował w styczniowym raporcie, że gwałtowny spadek wartości chińskiej waluty, zaprojektowany do zwiększenia eksportu, może sprawić, ze ceny ropy spadną do 20 dolarów za baryłkę, czyli najniższego poziomu od 15 lat.

Błogosławieństwo w przebraniu

Prezydent Władimir Putin w styczniowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" powiedział, że niskie ceny surowców to błogosławieństwo w przebraniu. - Kiedy ceny ropy były wysokie to bardzo trudno było nam oprzeć dochody z ropy do pokrycia bieżących wydatków. Nowa rzeczywistość będzie zachętą do zrównoważenia gospodarki - powiedział. Ale brak dostępnego kapitału inwestycyjnego stłumił dywersyfikacje. Dochody i wydatki konsumentów spadają, a sektor surowców w Rosji jest jednym z kilku gałęzi gospodarki, które radzi sobie stosunkowo dobrze. Słaby rubel pozwolił koncernom energetycznym, metalowym i górniczym, które zarabiają w dolarach na utrzymanie dochodów. Tymczasem rosyjscy producenci stali się bardziej konkurencyjni na światowych rynkach, dzięki ogromnemu spadkowi kosztów pracy, które obniżyły koszty produkcji. Jednocześnie, nowe inwestycje zostały ograniczone w wyniku sankcji i recesji. A jeżeli ceny nadal będą spadały to nawet rosyjskie firmy będą zmuszone do oszczędności - twierdzą analitycy. W dłuższej perspektywie, obawy o chiński wzrost uderzy także w rosyjskie interesy w głębszy sposób, co może podważyć zaufanie do Chin jako finansowego sojusznika.

Zwrot na Wschód

Po załamaniu relacji z Zachodem po aneksji Krymu w 2014 roku oraz z Turcją po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu na granicy turecko-syryjskiej, Moskwa budowała relację z dynamicznymi rynkami wschodzącymi, a w szczególności z Chinami.

W maju 2014 roku Chiny podpisały z Rosją wieloletni kontrakt na import rosyjskiego gazu. Umowa dotyczy dostaw 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie przez 30 lat. Nadziei na przypływ chińskiego kapitału do Rosji nie udało się zmaterializować w wyniku kryzysu na Ukrainie, ale Rosja wciąż liczy, że będzie czerpać korzyści z azjatyckiego rozwoju. - Ta decyzja wydaje się zła - powiedział Neil Shearing, główny ekonomista rynków wschodzących Capital Economics. Zwrot Rosji na Wschód i nadzieja, że rynki wschodzące staną się motorem globalnego wzrostu zostały osłabione przez ostatnie wydarzenia - dodał. Pełnowymiarowy kryzys wydaje się mało prawdopodobny, dzięki ogromnym rezerwom walutowym Chin. Ale rosnące obawy o niższy wzrost przychodzą po tym, jak Stany Zjednoczone zaczynają podnosić stopy procentowe, napędzając ogromną relokację kapitału z rynków wschodzących do rozwiniętych i odbierając siłę gospodarkom wschodzącym, z których wiele jest poważnie zadłużona.

Ropa najtańsza od 12 lat. Rosja ma kłopoty:

Ropa najtańsza od 12 lat. Rosja ma kłopoty
Ropa najtańsza od 12 lat. Rosja ma kłopoty TVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MAXIM SHIPENKOV, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl