225 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Bruksela ma kolejną umowę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL/kwoj
Źródło:
TVN24 Biznes
Stela Kiriakidu o rozdysponowaniu szczepionki w UETVN24
wideo 2/6
TVN24Stela Kiriakidu o rozdysponowaniu szczepionki w UE

Komisja Europejska zawarła umowę z europejską firmą farmaceutyczną CureVac. Przewidziano w niej wstępnie zakup 225 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Umowa zakłada opcję zamówienia dalszych 180 milionów dawek, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Kilka dni po zawarciu umowy z firmami BioNTech i Pfizer z przyjemnością ogłaszam zawarcie nowej umowy z obiecującą spółką europejską. Do tej pory Komisja zabezpieczyła co najmniej 1,2 miliarda dawek i wywiązuje się ze swojego zobowiązania do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek nie tylko obywatelom Unii Europejskiej, ale również najuboższym i najbardziej narażonym ludziom na świecie" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Większość z tych potencjalnych szczepionek znajduje się na zaawansowanym etapie badań klinicznych. Miejmy nadzieję, że ich pozytywne wyniki zostaną potwierdzone pozwoleniem, po uzyskaniu którego szczepionki zostaną szybko udostępnione i pomogą nam przezwyciężyć pandemię" - zaznaczyła von der Leyen.

Moderna podała w poniedziałek, że jej eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 okazała się w 94,5 procent skuteczna. Jak dodała, dane te uzyskała w późnym etapie badania klinicznego. To druga amerykańska firma - po koncernie Pfizer - która w ciągu tygodnia ogłosiła osiągnięcie takich rezultatów.

Szczepionki na COVID-19

To piąta umowa podpisana przez Komisję Europejską z potencjalnym producentem szczepionek na koronawirusa. "Umowa z CureVac powiększa zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w ramach umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV i BioNtech-Pfizer, oraz pomyślnie zakończonych wstępnych rozmów z Moderną" - napisano w komunikacie KE.

Według Komisji ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. "Państwa członkowskie mogą również postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich" - czytamy.

W komunikacie przypomniano, że CureVac, europejska spółka z siedzibą w Niemczech, podpisała 6 lipca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę pożyczki o wartości 75 mln euro na opracowanie szczepionek i ich produkcję na dużą skalę, w tym potencjalnej szczepionki CureVac przeciwko COVID-19.

Autor:mb/ToL/kwoj

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock