Ustawa faworyzująca zaszczepionych. Jest decyzja parlamentu

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Słowacki parlament przegłosował poprawkę do ustawy o zdrowiu publicznym. Pozwala ona na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych czy wstęp do restauracji wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom.

Za nowelizacją przepisów głosowało 77 parlamentarzystów, przeciw było 55, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawę musi podpisać prezydent Słowacji Zuzana Caputova. Nowe przepisy mają obowiązywać od dnia ogłoszenia w słowackim dzienniku ustaw.

Przepisy budzą kontrowersje. Przeciwko temu rozwiązaniu w Bratysławie od piątku trwają demonstracje przeciwników szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obostrzenia na Słowacji

Pierwotna wersja poprawki proponowanej przez ministra zdrowia Vladimira Lengvarskiego została złagodzona i lista korzyści dla osób zaszczepionych będzie krótsza niż pierwotnie zakładano.

Poprawka pozwala regionalnym władzom higienicznym w przypadku zagrożenia epidemicznego na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom. To samo dotyczy wstępu do restauracji, salonów fryzjerskich lub centrów fitness.

Testy antygenowe mają kosztować 5 euro, ale nie będą szeroko dostępne. Testy PCR będą wykonywane jedynie w wypadku kontaktu z osobą zakażoną lub przy wystąpieniu objawów COVID-19.

Zrównanie osób zaszczepionych z tymi, które będą musiały okazywać wyniki testów, podzieliło koalicję tworzącą gabinet Eduarda Hegera. Ostatecznie doszło do kompromisu i testy częściowo będą finansowane z budżetu państwa. Bez nich będzie można wejść do sklepów spożywczych, drogerii lub aptek.

Partie opozycyjne zapowiedziały skierowanie nowelizacji ustawy do Sądu Konstytucyjnego.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości