Polska odsprzedała Australii milion dawek szczepionki. "Brak mi słów, by wystarczająco podziękować"

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Polska odsprzedała Australii milion dawek szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19. "Zakupy, jakich dokonaliśmy, pozwalają zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli i wspierać innych w potrzebie. To odpowiedzialna i solidarna polityka" - napisał minister zdrowia Adam Niedzielski. Połowa dawek szczepionki, które trafią do Australii, ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost liczby zakażeń.

Premier Australii Scott Morrison powiedział na konferencji prasowej w Canberze, że ponad połowa, bo 530 tys. szczepionek ma zostać skierowana do mieszkańców stanu Nowa Południowa Walia w wieku od 20 do 39 lat. Pozostałe dawki mają być rozdysponowane w innych australijskich stanach i terytoriach. Premier Australii dodał, że szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem. Szef rządu podziękował przy tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc.

Koronawirus w Australii

- Widzimy, że liczba przypadków w Sydney i Nowej Południowej Walii rośnie każdego dnia i jest to bardzo niepokojące - powiedział Morrison. Nowa Południowa Walia, najbardziej zaludniony stan, poinformowała w niedzielę o 415 nowych przypadkach zakażeń. Dzień wcześniej zanotowano rekordowy wzrost o 466 przypadków.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Morrison jest krytykowany za powolne tempo szczepień. Jak wskazano, tylko ok. 24 proc. Australijczyków powyżej 16. roku życia jest w pełni zaszczepionych. Powodem jest m.in. brak preparatów firmy Pfizer, które są postrzegane jako preferowane dla młodszych ludzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polska pomaga Australii

Do tej informacji w niedzielę odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. "Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wsparciu Australii poprzez odsprzedaż 1 mln szczepionek Pfizer. Zakupy, jakich dokonaliśmy, pozwalają zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli i wspierać innych w potrzebie. To odpowiedzialna i solidarna polityka" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Podziękowania Morawieckiemu za odsprzedaż szczepionek złożył w niedzielę także ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick. "Moje szczere podziękowania dla Mateusza Morawieckiego za zgodę na sprzedanie Australii 1 mln nadwyżki Pfizera, aby pomóc z obecnym nasileniem COVID-u" - napisał na Twitterze.

Brodrick w komentarzu do informacji przekazanej przez australijskiego premiera zaznaczył też, że zarówno kierownictwo, jak i urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych "niestrudzenie pracowali wspólnie z Ambasadą Australii w celu zorganizowania transportu tych szczepionek, tak by jak najszybciej dotarły one do Australii" i pomogły w walce z epidemią COVID-19 w tym kraju. "Brak mi słów, by wystarczająco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom z Ministerstwa Zdrowia, RARS i MSZ za ich wysiłki i profesjonalizm" - powiedział ambasador.

Brodrick poinformował również na Twitterze, że w sobotę był na Lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie obserwował przygotowania do transportu szczepionek do Australii.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości