TVN24 Biznes | Ze świata

Pięć krajów z Europy chce porozumienia o podróżach osób zaszczepionych

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowych
Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowychTVN24
wideo 2/3
TVN24Maciej Sokołowski o certyfikatach szczepionkowych

Szefowie dyplomacji krajów Grupy C5 - Słowacji, Czech, Węgier, Austrii i Słowenii - opowiedzieli się za zawarciem umów dwustronnych lub na szczeblu regionalnym, co miałoby pozwolić na podróżowanie osobom zaszczepionym przeciw COVID-19.

Umowy mogłyby wejść w życie przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy to w Unii Europejskiej mają zostać wprowadzone tzw. paszporty covidowe – powiedział na konferencji prasowej gospodarz spotkania, szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok.

Tzw. Grupę C5 tworzą kraje, które w trakcie rozwoju pandemii wprowadziły różne ograniczenia wpływające m.in. na podróżowanie przez granice.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Rozwiązanie tymczasowe"

- Jako rozwiązanie tymczasowe chcielibyśmy pozwolić tym osobom z krajów sąsiadujących, które są już zaszczepione, przyjechać do Czech. Równocześnie chcemy, aby obywatele czescy mieli możliwość swobodnego podróżowania do (sąsiednich) krajów – powiedział dziennikarzom szef czeskiej dyplomacji Jakub Kulhanek.

Zapowiedział, że w piątek w Polsce odbędzie się na ten temat spotkanie Grupy Wyszehradzkiej.

Minister Korczok uważa, że trzeba jedynie dopracować szczegóły techniczne, takie jak wydawanie odpowiednich świadectw szczepień. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, jak traktować osoby, które otrzymały szczepionkę niezatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Certyfikatów nie mają trzy szczepionki: rosyjski Sputnik V oraz chińskie Sinopharm i CanSino Biologics. Preparaty te podawane są na Węgrzech, a w ciągu dwóch tygodni powinny się rozpocząć szczepienia Sputnikiem V na Słowacji.

Ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw UE spotkali się także w Bratysławie z szefem dyplomacji ukraińskiej Dmytrem Kułebą. Podkreślono wsparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy i jej bliskiej współpracy z NATO. Kułeba powiedział, że z perspektywy Kijowa nadal istnieje groźba dalszych rosyjskich działań militarnych i prowokacji. Dodał, że Rosja nadal ma rozlokowane wiele jednostek wojskowych i sprzętu wzdłuż granicy z Ukrainą.

Paszporty szczepionkowe w UE

Pod koniec kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie tak zwanych paszportów szczepionkowych. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia, potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości