Historyczny most do rozbiórki. Wszystko dla jednego z najbogatszych ludzi na świecie

Autor:
mp/ams
Źródło:
BBC

Zabytkowy most w Rotterdamie ma zostać tymczasowo rozebrany, aby superjacht zbudowany na zlecenie założyciela Amazona Jeffa Bezosa mógł wypłynąć w morze - pisze BBC. Całe przedsięwzięcie nie podoba się mieszkańcom holenderskiego miasta, którzy obawiają się, że historyczna konstrukcja może zostać zniszczona.

Luksusowy jacht, budowany obecnie przez holenderską firmę Oceanco, ma być zbyt wysoki, aby móc przepłynąć przez most Koningshaven. Miejskie władze zdecydowały się więc na jego tymczasową rozbiórkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zabytkowy most do rozbiórki

Informację potwierdził w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prasowy burmistrza Rotterdamu. Podkreślił, że całe przedsięwzięcie jest uzasadnione, a dzięki budowie statku tworzone są nowe miejsca pracy. Zadeklarował, że most zostanie odbudowany. – To jedyna droga na morze – podkreślił.

Most ma zostać rozebrany najprawdopodobniej latem tego roku. Według zapowiedzi urzędników część mostu ma zostać usunięta, a później odbudowana w ciągu zaledwie kilku tygodni. Za całą operację ma zapłacić Bezos.

Decyzja nie spotkała się z aprobatą mieszkańców Rotterdamu. Most ma obecnie status narodowego zabytku. Jeszcze niedawno przechodził gruntowną renowację, przez co był wyłączony z użytkowania od 2014 do 2017 roku. Teraz ma zostać ponownie rozebrany.

Zbudowano go w 1878 r., został zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany po jej zakończeniu. 

Jeden z największych takich statków

Według Boat International, jacht Y721 będzie największym tego typu statkiem na świecie. Po otrzymaniu swojego zamówienia miliarder będzie mógł korzystać z wielu luksusowych udogodnień. Jednym z nich jest specjalne lądowisko dla helikoptera. Jednostka ma wysokość 40 m, kosztowała 430 mln euro i powstała w stoczni Alblasserdam w pobliżu Rotterdamu.

Bloomberg Billionaires Index szacuje majątek Jeffa Bezosa na 164 miliardy dolarów, co daje mu trzecie miejsce na liście najbogatszych. Miliarder jest nie tylko założycielem Amazona, ale także właścicielem firmy Blue Orgin oraz gazety "The Washington Post".

Autor:mp/ams

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości