"Rozmawiamy z przewoźnikami na temat stawek". Możliwe wzrosty cen biletów lotniczych
- Źródło:
- PAP
Amsterdamski port lotniczy Schiphol otrzymał od rządu Holandii zgodę na podniesienie opłat lotniskowych – w ten sposób jedno z najpopularniejszych lotnisk w Europie ma sobie zrekompensować straty związane z pandemią COVID-19. Spodziewany jest wzrost cen biletów.
Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 lotnisko Schiphol straciło setki milionów euro z tytułu opłat lotniskowych, jakie lotnisko pobiera od linii lotniczych za korzystanie między innymi z pasów startowych.
Jak informuje dziennik "Het Parool", w 2020 roku amsterdamski port lotniczy zarobił na nich 314 milionów euro, czyli o ponad połowę mniej niż rok wcześniej. Teraz chce poprawić swoją sytuację finansową, podnosząc wysokość opłat. Rząd wyraził na to zgodę, co oznacza, że linie lotnicze będą zmuszone podnieść ceny biletów.
Schiphol na liście najdroższych lotnisk w Europie
"Rozmawiamy z przewoźnikami na temat naszych planów na nadchodzące lata i związanych z nimi stawek" – powiedział gazecie rzecznik lotniska.
Badania przeprowadzone przez ośrodek SEO Economic Research wykazały, że Schiphol znalazł się na 10. miejscu na liście najdroższych lotnisk w Europie, ex aequo z lotniskiem we Frankfurcie nad Menem.
Według SEO port w Amsterdamie jest natomiast jednym z najdroższych portów lotniczych pod względem kosztów bezpieczeństwa. Schiphol zajmuje w Europie czwarte miejsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i pod względem liczby operacji lotniczych oraz trzecie pod względem ilości przeładowanych towarów.
Autorka/Autor:asty/ToL
Źródło: PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Spółka Liberty Częstochowa w upadłości, będąca właścicielem Huty Częstochowa, zostanie wpisana na listę spółek strategicznych i objęta ochroną państwa - wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Organem kontroli dla firmy będzie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Nowa spółka strategiczna. "Bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć"
- Źródło:
- PAP
Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".
CERT Polska we wtorkowym komunikacie ostrzegł przed spreparowanymi wiadomościami o zwrocie nadpłaconego podatku. "W treści maila znajduje się link, który prowadzi do witryny imitującej serwis rządowy" - przekazali eksperci. Jak podkreślili, uzupełnienie znajdującego się tam wniosku umożliwi oszustom wyprowadzenie pieniędzy z konta bankowego.
W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.
Usługa Twój e-PIT nie działa. To nie awaria, a zaplanowane działanie resortu finansów. Wyłączono ją na okres od 4 do 14 lutego, by możliwe było zasilenie jej informacjami o przychodach podatników, a następnie wygenerowanie PIT-ów.
Inicjatywa InvestAI ma zmobilizować 200 miliardów euro na inwestycje w sztuczną inteligencję (AI), w tym na stworzenie nowego funduszu unijnego w wysokości 20 miliardów euro na gigafabryki AI - przekazała szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.
Szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen zapowiedziała, że decyzja USA o nałożeniu ceł na stal i aluminium nie pozostanie bez odpowiedzi. Podkreśliła, że reakcją będą "stanowcze i proporcjonalne środki". Premier Donald Tusk stwierdził, że "ważne, aby Unia Europejska (UE) zachowała się w tej sytuacji solidarnie".
- Trudno było o lepszy wybór, gdyż pan Brzoska istotnie jest ikoną polskiego biznesu - tak pomysł, by założyciel inPostu Rafał Brzoska stworzył zespół deregulacyjny komentuje przedstawiciel organizacji Pracodawcy RP. Zapytaliśmy największe organizacje biznesowe o to, jak oceniają poniedziałkowe zapowiedzi gospodarcze premiera. Zgodnie podkreślają, że potrzebne są nie tyle ogólne zapowiedzi, co konkrety.
Biznes o planach Tuska. Szansa na "nowe otwarcie" i wybór "ikony polskiego biznesu"
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na pytanie o laptopy dla uczniów z programu "Cyfrowy uczeń" przekazała, że sprzętu jest na tyle dużo, że powinien on trafić do wszystkich placówek publicznych. Wskazał też, że ma on służyć celom edukacyjnym.
Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Jak wyjaśnił resort finansów, raporty platform internetowych o transakcjach, jakie zostały przeprowadzone przez ich użytkowników, będą "analizowane pod kątem wypełniania obowiązków podatkowych". Eksperci podkreślają, że nowe przepisy "nie wprowadziły nowych podatków dla handlujących w internecie".
Prosiłbym was wszystkich o dokonanie pilnego przeglądu dotyczącego waszych inicjatyw deregulacyjnych - mówił premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu, zwracając się do ministrów. - Wiem, jakie to jest trudne, jeżeli chodzi o urzędników i polityków, którzy są przyzwyczajeni do regulacji, aby odwrócić ten kierunek i starać się rzetelnie deregulować - mówił szef rządu. Zapowiedział także, że w piątek spotka się z zespołem, w skład którego wchodzą przedstawiciele biznesu.
Tusk: w piątek pierwsze spotkanie z przedstawicielami biznesu
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
- Jest już luty, a ja nadal nie otrzymałam pieniędzy - mówi w rozmowie z tvn24.pl pani Idalia z Gliwic, która we wrześniu złożyła wniosek o wypłatę bonu energetycznego. W mediach społecznościowych internauci skarżą się, że również w innych miastach są opóźnienia w wypłatach tego świadczenia.
Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące decyzję z czasów swojego poprzednika Joe Bidena dotyczącą stopniowego wycofywania plastikowych słomek. - Te rzeczy nie działają - powiedział prezydent USA o papierowych słomkach, którego w jego opinii "czasami pękały, wybuchały".
We wtorek rano użytkownicy informowali o problemach w korzystaniu z Facebooka i Messengera. Przez kilkadziesiąt minut mogły występować kłopoty z wysyłaniem wiadomości i działaniem aplikacji.
Skarbówka przygotuje do 15 lutego rozliczenia za poprzedni rok. Każdy zdecyduje do którego miasta pójdą podatki. Stąd start kampanii samorządów, które zachęcają do dzielenia się swoim podatkiem. W zamian kuszą tańszymi biletami na autobus, do kina, na basen czy... nowym samochodem. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".
Rozwój sztucznej inteligencji może szczególnie negatywnie wpłynąć na sytuację kobiet na rynku pracy - ocenił Gilbert Houngbo, szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), podczas wystąpienia na trwającym w Paryżu szczycie na temat AI. Zgodnie z przytoczonymi przez niego szacunkami ogólnie rozwój tych technologii ma odziaływać nawet na 75 milionów miejsc pracy na całym świecie.
Prezydent USA Donald Trump podpisał memorandum o nałożeniu 25-procentowych ceł na import stali i aluminium. Cła najbardziej uderzą w Kanadę, która jest największym eksporterem tych towarów, a także między innymi w Brazylię i Unię Europejską.
Trump chce "wyrównać pole gry". Nowe cła uderzą między innymi w Unię Europejską
- Źródło:
- PAP
Elon Musk jest zainteresowany przejęciem OpenAI. Miliarder wraz z konsorcjum inwestorów złożył ofertę kupna za 97,4 mld dolarów - informuje dziennik "Wall Street Journal". Pozostający w wieloletnim konflikcie z Muskiem współzałożyciel firmy jasno odrzucił jednak ofertę. Zaproponował za to Muskowi wykup platformy X (dawniej Twittera).
Musk chce przejąć OpenAI za blisko 100 miliardów dolarów. Jest jasna odpowiedź
- Źródło:
- PAP