Ze świata

Bank of America obniża rating Google'a. Przez UE, Apple i Facebooka

Ze świata

Google ma mieć mniejsze wpływy z reklamy. M.in. dlatego bank obniżył rating Google'a z "kupuj" do "neutralnego"

Bank of America obniżył rating Google'a do poziomu neutralnego. To efekt głównie planów Unii Europejskiej, która chce wprowadzić regulacje mogące doprowadzić do podziału internetowego giganta.

Zdaniem analityków przyczyn obniżenia ratingu Google'a jest co najmniej kilka. Jednym z najważniejszych jest rezolucja Parlamentu Europejskiego, który chce, aby firmy tak potężne jak Google musiały wydzielić ze swojej działalności podmiot odpowiedzialny za wyszukiwarkę. Drugi zajmowałby się pozostałymi usługami Google, czyli np. produkcją automatycznych samochodów, czy Google Glass.

Apple uderza

Eksperci z Bank of America przekonują również, że na słabsze wyniki Google'a wpływa ogromna konkurencja Apple'a. Firma z Cupertino w Kalifornii nie tylko wprowadza na rynek wiele innowacyjnych produktów, ale także chce zabrać Google część zysków pochodzących z wpływów związanych z funkcjonowaniem wyszukiwarki. Kilka dni temu pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Apple w przyszłym roku zakończy współpracę z Google. W efekcie wyszukiwarka Google nie będzie już domyślną w produktach Apple, czyli wszelkich urządzaniach mobilnych. Co ciekawe na podobny krok kilka dni temu zdecydowała się Mozilla, która również nie przedłużyła umowy z Google.

Rywalizacja

Kolejną przyczyną gorszych wyników i mniejszych zysków Google jest Facebook. Konkurencja firmy Marka Zuckerbega jest potężna, a rywalizacja o sprzedaż internetowych reklam coraz większa. Okazuje się, że klienci coraz częściej wolą reklamować swoje produkty w serwisach społecznościowych, a na tym zyskuje Facebook. Według szacunków analityków Bank of America globalny udział Google'a w reklamie online spadnie z 41 proc. w 2013 roku do 39 proc. w 2015 roku.

Światowy gigant

Bank of America jest jednym z największych banków na świecie. Jego korzenie sięgają do 1784 roku. Instytucja ma oddziały na całym świecie, także w Polsce. Od 1997 posiadał jedną placówkę w Warszawie, która zajmowała się obsługą głównie dużych przedsiębiorstw. W 2003 roku Bank of America Polska został kupiony przez Santander Consumer Bank.

Autor: msz/ / Źródło: Business Insider, Reuters

Pozostałe wiadomości