4 marca Komisja Europejska omówi z państwami członkowskimi swój wniosek w sprawie utrzymania 15-procentowej oszczędności gazu po 31 marca - podała KE w komunikacie. Dodała, że oszczędności gazu przez firmy i obywateli pomogły w walce z kryzysem energetycznym.
"Oszczędności gazu przez przedsiębiorstwa i obywateli w całej UE wniosły istotny wkład w walkę z kryzysem energetycznym, wywołanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę dwa lata temu. Łącznie UE zmniejszyła zapotrzebowanie na gaz o 18 proc. w okresie od sierpnia 2022 r. do grudnia 2023 r., co pozwoliło zaoszczędzić około 101 mld metrów sześciennych gazu" - napisała KE.
KE proponuje zalecenia w sprawie gazu
Komisja zaznaczyła, że ten wynik przekroczył unijny cel wyznaczony na 15 proc., uzgodniony w przepisach nadzwyczajnych przyjętych latem 2022 r.
"W związku z tym, że przepisy nadzwyczajne mają wygasnąć w dniu 31 marca, a sytuacja jest bardziej stabilna niż w ciągu ostatnich dwóch lat, Komisja proponuje obecnie przyjęcie zalecenia Rady w sprawie dalszych środków zmniejszających zapotrzebowanie na gaz" - napisała KE.
Dobrowolne oszczędności
W zaleceniu tym, które by wejść w życie, musiałoby zostać przyjęte przez Radę UE, zachęca się państwa członkowskie do dalszego podejmowania dobrowolnych środków w celu utrzymania 15-proc. zbiorowego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz.
"Wniosek zostanie omówiony przez komisarz ds. energii Kadri Simson i ministrów ds. energii UE na posiedzeniu Rady ds. Energii w poniedziałek 4 marca" - zaznaczyła Komisja.
15-proc. redukcja liczona jest w porównaniu ze średnim zapotrzebowaniem w okresie od kwietnia 2017 r. do marca 2022 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock