Najbogatsi ludzie na świecie. Nowy ranking

Ze świata


Nawet najdroższy rozwód świata nie zachwiał pozycji założyciela i dyrektora generalnego Amazona Jeffa Bezosa. Miliarder po raz trzeci z rzędu został najbogatszym człowiekiem w rankingu "Forbesa".

Jak czytamy na stronie internetowej "Forbes", ranking uwzględnia "ceny akcji i kursów wymiany walut z 18 marca 2020 roku", co oznacza, że uwzględnia spadki, jakie miały miejsce na amerykańskich giełdach w ostatnim czasie.

Według magazynu wartość majątku Jeffa Bezosa spadła w ciągu ostatniego roku o 18 miliardów i wyniosła 113 miliardów dolarów. Wpływ miał na to między innymi podział części jego bogactwa z byłą żoną MacKenzie Bezos. Ubytki w majątku zrekompensował jednak wzrost akcji Amazona w zeszłym roku o 15 proc.

Najdroższy rozwód świata przyczynił się także do tego, że w rankingu pojawiła się po raz pierwszy MacKenzie Bezos. Zajmuje 22. miejsce w zestawieniu.

Drugie miejsce wśród najbogatszych należy do Billa Gatesa, którego fortuna szacowana jest na 98 miliardów dolarów. Warren Buffett musiał ustąpić trzeciego miejsca dyrektorowi generalnemu LVMH Bernardowi Arnaultowi. Fortunę jego rodziny oszacowano na 76 miliardów dolarów. Słynny inwestor uplasował się natomiast tuż za nim, z majątkiem o wartości 67,5 miliarda dolarów.

Najbogatszą kobietą świata pozostaje dziedziczka fortuny Walmartu Alice Walton. Jej majątek oszacowano na na 54,4 miliarda dolarów.

Wpływ epidemii

Epidemia COVID-19 miała duży wpływ na tegoroczny ranking. W pierwszej połowie marca 226 osób straciło status miliardera. W sumie 18 marca miliarderów było 2095.

"Aż 51 proc. miliarderów uwzględnionych w rankingu zubożało w porównaniu do ubiegłego roku. Wspólny majątek miliarderów świata jest wart 8 bilionów dolarów. To o 700 miliardów dolarów mniej niż jeszcze w 2019 roku" – czytamy w magazynie.

- Najbogatsi nie są odporni na niszczycielski wpływ koronawirusa – powiedział zastępca dyrektora naczelnego działu "Wealth" Forbesa Kerry A. Dolan. – Spadek liczby miliarderów obrazuje wpływ, jaki ma pandemia na gospodarkę – dodał.

Nie wszyscy jednak tracą na kryzysie związanym z epidemią. Do grona miliarderów dołączył między innymi założyciel i dyrektor generalny Zoom'a Eric Yuan, który zajął 293. w rankingu miejsce, a jego majątek "Forbes" oszacował na 5,5 miliarda dolarów. Akcje firmy Yuana poszybowały w górę po tym, gdy oprogramowanie do telekonferencji zaczęło być masowo pobierane przez osoby pracujące z domu.

Oprócz niego i byłej żony Jeffa Bezosa na liście znalazło się 116 nowych osób.

Autor: mp//dap / Źródło: Forbes, CNN