Stopy procentowe w strefie euro. Zapowiedź dwóch podwyżek

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński

Europejski Bank Centralny (EBC) w lutym i marcu podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych - zapowiedział członek rady zarządzającej EBC Klaas Knot. Dodał, że w kolejnych miesiącach bank będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej.

W wywiadzie dla holenderskiego nadawcy WNL Knot powiedział, że póki co nie można spodziewać się końca podwyżek stóp procentowych. - Kolejne kroki nastąpią w maju i czerwcu - mówił.

O stopach procentowych w strefie euro mówił również w innym wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa". Publikacja również ukazała się w niedzielę. - Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć , czy EBC może zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych do lata - stwierdził.

Zdaniem przedstawiciela EBC moment, w którym ryzyka związane z inflacją "staną się bardziej opanowane" będzie tym, w którym podwyżki będą mogły być mniejsze. - Moglibyśmy wówczas lekko wyhamować, np. z 50 do 25 punktów bazowych. Jesteśmy jeszcze jednak daleko od tej chwili - ocenił.

Stopy procentowe w strefie euro

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w grudniu podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 punktów bazowych do odpowiednio: 2,50 procent, 2,75 procent i 2,00 procent. EBC w październiku podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Również zapowiedzi prezes EBC Christine Lagarde wynika, że to nie koniec cyklu podwyżek stóp. - W tym momencie oceniamy, że będziemy musieli znacząco podnieść stopy procentowe. Jest całkiem oczywiste, że na podstawie danych, którymi dysponujemy w tej chwili, znaczny wzrost w stałym tempie oznacza, że powinniśmy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w tempie 50 punktów bazowych przez pewien czas - powiedziała Lagarde.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości