Brutalna egzekucja chrześcijan w Libii. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatBrutalna egzekucja 21 chrześcijan. Dżihadyści ścinają "naród krzyża"

- Nie ma już wątpliwości, co do autentyczności nagrania, na którym dżihadyści ścinają na libijskiej plaży 21 egipskich chrześcijan - koptów. Zwolennicy Państwa Islamskiego (IS) zamieścili w niedzielę wieczorem na Twitterze, na stronie internetowej popierającej tę organizację, wideo pokazujące prawdopodobną egzekucję 21 Koptów, egipskich chrześcijan, w Libii. Więcej na ten temat w TVN24 Biznes i Świat.

Ubrani w pomarańczowe kombinezony Egipcjanie, są prowadzeni przez terrorystów na plażę, następnie zostali zmuszeni do uklęknięcia i ścięci.

Egipt poinformował w poniedziałek o przeprowadzeniu ataków z powietrza na cele Państwa Islamskiego (IS) w Libii. Kilka godzin wcześniej dżihadyści powiadomili o egzekucji 21 egipskich chrześcijan, czyli Koptów, w Libii. Egipt zapowiadał "adekwatną" odpowiedź.

Zamach w Danii

Duńska policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu dwóch mężczyzn podejrzanych o udzielanie pomocy sprawcy sobotnich zamachów w Kopenhadze, zastrzelonemu potem przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Mężczyźni są obecnie przesłuchiwani.

W sobotę, w dwóch strzelaninach w Kopenhadze - przed kawiarnią, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez Larsa Vilksa, szwedzkiego autora karykatur proroka Mahometa, i w pobliżu synagogi - zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych.

Napastnikiem okazał się 22-letni Duńczyk znany policji z racji swej wcześniejszej działalności przestępczej i posiadania broni. Jego tożsamości nie ujawniono. Według duńskich mediów był to Omar El-Hussein, który dwa tygodnie przed atakami terrorystycznymi w Kopenhadze wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za napaść.

Rozejm będzie trwały?

Ukraina potrzebuje spokoju, potrzebuje możliwości skoncentrowania się na przemianach społecznych i gospodarczych - powiedział w niedzielę w Łodzi minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. Dodał, że ma nadzieję, iż obowiązujący od północy rozejm będzie trwały.

Szef resortu sprawiedliwości wziął udział w pierwszym dniu obrad VIII Forum Europa-Ukraina.

Grabarczyk zwrócił uwagę, że każdy konflikt, każda wojna koncentruje uwagę na rozwiązywaniu tych problemów, które wiążą się działaniami zbrojnymi. "Trudno się dziwić, że wówczas część reform odkłada się na przyszłość. To rodzi frustracje. Im dłużej ten rozejm będzie trwał, tym lepiej" - powiedział. Dodał, iż ma nadzieję, że obecny rozejm okaże się trwały, bo „ma ważnych gwarantów w postaci kanclerz Niemiec, prezydenta Francji i prezydenta Rosji”.

Według niego Ukrainę czeka rewolucja, aby przejść drogę do Unii Europejskiej. Przypomniał, że Ukraina musi przeprowadzić zmiany w prawie podobne do tych, które przeprowadziły inne kraje m.in. Polska, Czechy czy Węgry. "Zarówno w tkance społecznej, samorządowej, politycznej jak i gospodarczej. Tu nie będzie taryfy ulgowej" - mówił Grabarczyk.

Hasła przeciw oszczędnościom

Co najmniej 15 tysięcy osób manifestowało w niedzielę wieczorem w Atenach, a 5 tysięcy w Salonikach, poparcie dla lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa na dzień przed spotkaniem eurogrupy w Brukseli, od którego będzie zależała przyszłość gospodarcza Grecji.

Protestujący trzymali transparenty z hasłami sprzeciwiającymi się drastycznym oszczędnościom i wymierzonymi w międzynarodowych kredytodawców - podała agencja Associated Press.

Tak samo liczne manifestacje miały miejsce w środę na znak poparcia dla lidera lewicowej Syrizy, który domaga się zmiany warunków międzynarodowej pomocy finansowej, m.in. restrukturyzacji zadłużenia kraju.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: CNN