Po wielkiej reformie Franciszka Watykan opublikował wyniki finansowe

Ze świata

ShutterstockPodobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wydatków z budżetu Stolicy Apostolskiej przeznaczono na pensje dla personelu

Deficyt w wysokości 12,4 milionów euro zanotowano w budżecie Stolicy Apostolskiej za 2015 rok - poinformował w sobotę Watykan przedstawiając raport finansowy. Tradycyjnie na plusie jest budżet Państwa Watykańskiego, gdzie nadwyżka wyniosła prawie 60 mln euro.

Wyniki finansowe ogłoszono tym razem znacznie później niż zwykle - zauważają watykaniści przypominając, że wcześniej sprawozdanie publikowano zazwyczaj w lipcu roku następnego. Opóźnienie, wyjaśnia się, wynika z tego, że po raz pierwszy zastosowano nowe normy obliczania, zaaprobowane przez papieża Franciszka w październiku 2014 roku w ramach wielkiej reformy watykańskich finansów.

Budżet Stolicy Apostolskiej

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wydatków z budżetu Stolicy Apostolskiej przeznaczono na pensje dla personelu. Dobre wyniki Państwa Watykańskiego, które ma osobny budżet, to - jak się podkreśla - rezultat aktywności kulturalnej, przede wszystkim Muzeów Watykańskich, obleganych przez cały rok przez zwiedzających. W komunikacie ogłoszonym przez watykański Sekretariat ds. Ekonomii, odpowiednik ministerstwa finansów, wyjaśniono, że deficyt Stolicy Apostolskiej został znacznie zredukowany w porównaniu z poprzednimi latami. W roku 2014 wynosił on prawie 26 milionów euro, a w 2013 - 24 miliony. To oznacza, że 2015 roku niedobór był mniejszy o połowę. Nadwyżka Państwa Watykańskiego jest nieco niższa niż w 2014 roku, gdy przekroczyła 63 mln euro. Obecny raport - ocenił Sekretariat ds. Ekonomii- stanowi ważny krok na drodze reformy finansowej i nowej polityki ekonomicznej za Spiżową Bramą.

Finansowe niejasności w Watykanie. Franciszek przed sporym wyzwaniem:

Finansowe niejasności w Watykanie. Franciszek przed sporym wyzwaniemTVN24 Biznes i Świat

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock