Szczegóły umowy handlowej pomiędzy Unią a USA w tym roku. "To wielkie wyzwanie i szansa dla Polski"

Ze świata

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji umowy TTIP

Zapisy projektu umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między USA a UE powinny być znane jeszcze w tym roku - ocenił szef MSZ Grzegorz Schetyna. Według wicepremiera Janusza Piechocińskiego umowa ta jest nieuchronna.

- Ciągle jestem zwolennikiem, i mam głęboką wiarę, że w 2015 roku - będziemy mogli mówić, że wiemy wszystko (o umowie TTIP), że te zapisy i ten projekt będzie gotowy, przygotowany do tego, żeby położyć go na stole. To jest wielkie wyzwanie. Tutaj trzeba być bardzo wrażliwym, bardzo spokojnie to prowadzić, żeby tego "nie wywrócić", bo to jest naprawdę wielka szansa i (...) pokazałoby skuteczność wolnego świata - podkreślił w piątek w TOK FM szef polskiej dyplomacji, pytany, kiedy będą znane zapisy umowy.

Przeceniana, ale nieuchronna

Wicepremier, szef resortu gospodarki Janusz Piechociński powiedział w piątek, że umowa o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między USA a UE jest nie do uniknięcia. - Przeceniamy TTIP z punktu widzenia tego, co znajdzie się w tej umowie, a zapominamy o tym, że to jest pewna nieuchronność - podkreślił. - Świat idzie w stronę wielkiej globalizacji poprzez powiązania umowami o wolnym handlu. To widzimy: umowa Unia Europejska-Kanada, Unia-Korea, Unia-Japonia, która w tej chwili jest negocjowana. Przykład Singapuru, który we wszystkich możliwych kierunkach ma podpisane umowy o wolnym handlu. TTIP to ma być takie dopełnienie coraz mniej skutecznego w regulacjach światowych WTO, której pozostanie wymaga ciągłej modyfikacji. Świat przyspieszył i stąd ci silniejsi - nie czekając na słabsze kraje - chcą narzucić nowe tempo wyścigu i mechanizmów konkurencji dogodnych oczywiście dla siebie - dodał Piechociński.

Trzy obszary negocjacji

Negocjacje dotyczące umowy toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój. Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Waszyngtonie.

Umowa handlowa między USA a UE. Kto skorzysta?TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP