Cięcia na rynku ropy naftowej przedłużone

Autor:
mp
Źródło:
PAP
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"

Ograniczenia wydobycia ropy naftowej zostaną przedłużone o miesiąc - zdecydowały kraje OPEC i inni producenci tego surowca, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+. Do końca lipca podaż ropy ma pozostać ograniczona o około 10 milionów baryłek dziennie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Celem podjętego na wideokonferencji postanowienia jest podniesienie cen ropy, które gwałtownie spadły na skutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Decyzja została podjęta jednogłośnie - napisał na Twitterze minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhajl al-Mazrui, nazywając ją "odważną decyzją i wspólnym wysiłkiem zasługującym na pochwałę ze strony wszystkich uczestniczących w obradach krajów".

Ceny ropy naftowej w ostatnich dniach rosły, częściowo ze względu na oczekiwane przedłużenie przez OPEC+ redukcji wydobycia. Na rynkach międzynarodowych w sobotę baryłka ropy Brent kosztowała ponad 42 dolary, podczas gdy jeszcze w kwietniu jej cena wynosiła mniej niż 20 dolarów.

ROPA (BRENT)

Ograniczenie wydobycia

W kwietniu producenci ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek. Podjęte wówczas ustalenia miały obowiązywać do końca czerwca.

Porozumienie ws. największej w historii obniżki wydobycia ropy, o 10 proc. światowej podaży, miało doprowadzić do zrównoważenia światowych rynków ropy w trudnym momencie, gdy pandemia SARS-CoV-2 doprowadziła do spadku popytu o jedną trzecią, a wojna podażowa między OPEC a Rosją groziła kryzysem nadpodaży. Ceny ropy spadały wcześniej do poziomów niespotykanych od lat 90.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości