Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów

Ze świata

ShutterstockBiałoruski resort spraw wewnętrznych chce ograniczenia dostępności alkoholu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi pracuje nad projektem dekretu prezydenckiego, który ma na celu ograniczenie dostępności alkoholu. Jeśli zostanie podpisany, to - jak przekonują przedstawiciele resortu - zmniejszą się wskaźniki przestępczości.

Zdaniem naczelnika wydziału profilaktyki białoruskiego MSW Aleha Karazieja należy ograniczyć dostępność alkoholu, korzystając z doświadczeń innych krajów. Rozmowę z Karaziejem i sondaż na temat możliwych zmian w przepisach opublikował w środę portal MSW.

Celem zmniejszenie przestępczości

Chodzi np. o zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach wieczornych i nocnych, wydzielenie w sklepach specjalnych stoisk z alkoholem, a także ograniczenie jego dostępności w małych osiedlowych sklepach oraz zakaz sprzedaży na stacjach benzynowych. - W naszym kraju jeden sklep z alkoholem przypada na 600 osób, z dziećmi i osobami starszymi włącznie. W Szwecji i Norwegii jeden punkt sprzedający napoje mocniejsze od piwa przypada na 4,5 tys. osób, w Finlandii – na 6,3 tys., w Islandii - na niemal 16 tys. U nas dostępność alkoholu i eksponowanie go na półkach obok innych towarów sprawia, że jest on traktowany jak każdy inny produkt - powiedział Karaziej. Przedstawiciel MSW przytacza również statystyki, z których wynika, że co czwarte przestępstwo na Białorusi jest popełniane przez osobę w stanie upojenia alkoholowego, a w przypadku ciężkich przestępstw, takich jak zabójstwa i rozboje, ok. 70-80 proc. - Jeśli chodzi o przemoc w rodzinie, to prawie wszystkie konflikty domowe mają miejsce w czasie picia alkoholu. Są przypadki, gdy piją całe rodziny. A wszystko dlatego, że tani alkohol można kupić praktycznie na każdym rogu - twierdzi Karaziej. Przekonuje, że eksperymentalne ograniczenia wprowadzane w różnych regionach Białorusi wpływały na zmniejszenie przestępczości. Zwraca również uwagę, że koszty ponoszone przez państwo z powodu nadmiernego spożywania przez obywateli alkoholu są nieporównywalne z dochodami z jego sprzedaży. Portal MSW przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia, według których na Białorusi spożycie alkoholu na mieszkańca wynosi 15 litrów rocznie. Wyższy wskaźnik ma na świecie tylko Litwa (16 l).

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock