444 przedsiębiorstwa zalegają z wypłatami pensji

Ze świata

sxc.hu444 białoruskie przedsiębiorstwa, przeważnie rolne, zalegają z wypłatami wynagrodzeń

444 białoruskie przedsiębiorstwa, przeważnie rolne, zalegają z wypłatami wynagrodzeń wobec 76 tys. pracowników – poinformował w poniedziałek państwowy urząd statystyczny Biełstat.

Według stanu z 1 czerwca łączna wysokość niewypłaconych na czas wynagrodzeń wynosiła ponad 300 mld rubli białoruskich (71,7 mln zł), co oznacza wzrost o 45,5 proc. w porównaniu z 1 maja. Dane dotyczą wyłącznie firm objętych statystyką, czyli zatrudniających średnio co najmniej 16 osób.

Podobnie jak w ubiegłym roku wśród firm zalegających z wypłatami pensji znalazły się głównie przedsiębiorstwa rolne.

Minister rolnictwa Białorusi Leanid Zajac mówił w lutym, że przetwórnie mięsne w jego kraju straciły w 2014 roku ponad 100 mln dolarów z powodu zakazu importu ich produkcji do Rosji.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył na początku kwietnia, że to "bardzo źle", iż Białoruś zbyt powoli dywersyfikowała swoją gospodarkę i eksport. - Ponad połowę tego, co produkujemy - sprzedajemy, i tym samym jesteśmy zależni od zewnętrznych rynków. Nie zdążyliśmy wystarczająco daleko odejść od rynku Rosji, rynku postsowieckiego i przejść na inne - powiedział.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu