Ze świata

Barclays Capital: Nadchodzi eurodeflacja

Ze świata

sxc.huWedług banku, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest obniżka cen paliw

Eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację, która wyniesie -0,1 proc. rok do roku – twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital na podstawie wstępnych danych o inflacji za grudzień ogłoszonych w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się przez kilka miesięcy.

Wstępne dane o inflacji w ujęciu HICP dla 18. członków eurostrefy zostaną ogłoszone 7. stycznia. HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Proces) to zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych wprowadzony przez Komisję Europejską.

Zgodnie z traktatem z Maastricht, wskaźnik ten jest podstawą do oceny wzrostu cen w krajach Unii, obliczany jednakowo we wszystkich krajach. Według banku, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest obniżka cen paliw.

Przez ceny energii

Hiszpański urząd statystyczny INE ogłosił, że stopa inflacji HICP rdr wyniosła w grudniu -1,1 proc. rdr wobec -0,5 proc. rdr w listopadzie. Za główny powód uznano niskie ceny energii. Przed ogłoszeniem danych Barclays przewidywał -0,8 proc. rdr wobec konsensusu -0,7 proc. rdr. W komentarzu z 3 grudnia Barclays Capital zakładał inflację HICP za grudzień dla Osiemnastki na 0,0 proc. rdr. Od tego czasu ropa naftowa staniała o ok. 15 proc. Stopa inflacji eurostrefy za listopad br. wyniosła 0,3 proc. rdr wobec 0,4 proc. rdr w październiku. Inflacja systematycznie obniża się od końca 2011 r., gdy wynosiła 3 proc. rdr. EBC stara się namierzyć stopę inflacji "blisko lub poniżej poziomu 2 proc. rdr". Stopa inflacji w Niemczech jest najniższa od blisko 5. lat.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu