Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku

Autor:
JW
Źródło:
PAP Biznes

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 4,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Obecnie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 roku.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb., do 4,25 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Siedmiu bankierów z BoE głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za brakiem podwyżek.

W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą być wskazane.

- Bank będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej, w tym napiętą sytuację na rynku pracy oraz dynamiki wzrostu płac i inflacji usług. Gdyby pojawiły się dowody na bardziej utrwaloną presję inflacyjną, konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej - podał bank w komunikacie.

Kondycja brytyjskiego systemu bankowego

BoE podał, że system bankowy Wielkiej Brytanii jest odporny na zawirowania na rynku finansowym.

- Komitet Polityki Finansowej (FPC) ocenia, że system bankowy Wielkiej Brytanii utrzymuje solidne pozycje kapitałowe i płynnościowe oraz jest dobrze przygotowany do dalszego wspierania gospodarki w szerokim zakresie scenariuszy gospodarczych, w tym w okresie wyższych stóp procentowych. W ocenie FPC brytyjski system bankowy pozostaje odporny - napisano.

To jedenaste z rzędu posiedzenie, na którym BoE podnosi stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 415 pb.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW

Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości