Biedni, ale szczęśliwi. Oto światowy indeks dobrobytu

Ze świata

ShutterstockMiekszańcy jakich krajów są najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji życiowej?

Coraz więcej osób zauważa poprawę swojej sytuacji - wynika z badania "Światowy Indeks Dobrobytu 2014" przeprowadzanego przez ośrodek Gallupa. Jak czytamy, najbardziej zadowoleni ze swojej perspektywy są mieszkańcy obu Ameryk, a najgorzej wypadają mieszkańcy Afryka Subsaharyjskiej.

"Global Well-Being Index" to przygotowywane od lat badanie prowadzane wśród mieszkańców 145 krajów świata. W 2014 roku w jego ramach przeprowadzono 146 tys. wywiadów. Index bierze pod uwagę pięć elementów: dotyczących celu i jego realizacji w życiu; relacji społecznych i uczuciowych z ludźmi; finansów; poczucia wspólnoty i bezpieczeństwa; zdrowia psychicznego i fizycznego na co dzień.

W analizie badań Gallupa odpowiedzi sklasyfikowano w trzech kategoriach: najwyższa to "kwitnący", potem "walczący" i najniżej "cierpiący".

Ameryki przodem

Biorąc pod uwagę podział regionalny, badanie wykazało, że to obie Ameryki mają największy odsetek mieszkańców plasujących się na czele światowego zestawienia. Przeważają oni nad innymi w takich elementach jak życie społeczne, bezpieczeństwo i poczucie wspólnoty czy kwestie fizyczne.

Wyniki w skali świataGallup

Najwyższy poziom tak mierzonego dobrobytu ma Ameryka Łacińska. To właśnie mieszkający tam ludzie z największym prawdopodobieństwem doświadczają codziennie pozytywnych zdarzeń, uśmiechają się, czują radość i mają poczucie, że są traktowani z szacunkiem - czytamy.

Drugi rok z rzędu światowym liderem rankingu jest Panama. 53 proc. jej mieszkańców znalazło się w kategorii "kwitnący" w trzech lub więcej badanych elementach. W pierwszej trójce są też Kostaryka i Puerto Rico (45 proc.). Na ostatnim miejscu w światowym rankingu znaleźli się Afgańczycy (0 proc.).

Mieszkańcy Panamy mają kolejny raz najwyższy poziom w postrzeganiu celu, do którego dążą (60,5 proc.) i fizycznego samopoczucia (52,2 proc.). Ośrodek Gallupa tłumaczy tak wysoki poziom wskaźników predyspozycjami wynikającymi z kultury latynoamerykańskiej Panamy. Jest ona związana z wyższym poziomem pozytywnych emocji w porównaniu z innymi regionami. Do tego dochodzi "względna stabilność polityczna, rozwijająca się gospodarka oraz inwestycje".

Wyniki w różnych kateriach - kraje z najwyższymi wynikamiGallup

Europa najbogatsza

Kraje europejskie przodują w zestawieniu określającym dobrobyt finansowy. W pierwszej dziesiątce jest ich aż dziewięć. Na pierwszym miejscu Norwegia (68,9 proc.) potem Szwecja (67,9 proc.) i Szwajcaria (66,1 proc.). W dziesiątce poza europejskimi krajami znalazł się też Singapur (52,4 proc.).

Badanie zwraca uwagę na słabą zależność między krajowym PKB a odczuciami mieszkańców w kwestii dobrobytu finansowego. Jako przykład podane zostały Stany Zjednoczone - lider w dziedzinie PKB per capita, ale dopiero na 22. miejscu w globalnym indeksie pod względem samopoczucia finansowego mieszkańców.

Na drugim końcu zestawienia znalazł się Afganistan. Kraj ten zajął ostatnie miejsca w niemal wszystkich kategoriach badania. To obraz fatalnej sytuacji wewnętrznej tego kraju - czytamy. Jedynie 2,7 proc. Afgańczyków odczuwa dobrobyt materialny. Kraj jest też przedostatni w zestawieniu samopoczucia fizycznego mieszkańców.

Kraje z najniższym wynikiemGallup

Na przyszłość

W podsumowaniu badania czytamy: "Pokazuje ono, że ludzie z lepszym samopoczuciem są zdrowsi, bardziej wydajnie w życiu i w pracy oraz bardziej odporni w obliczu spotykających ich wyzwań, jak np. bezrobocie". - Dzięki badaniom wiemy, że poprawa samopoczucia populacji ma znaczący wpływ na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów opieki zdrowotnej. Fakt, że tylko ok. 17 proc. dorosłych przebadanych przez Gallupa świetnie prosperuje w trzech lub więcej kategoriach pokazuje jak wiele krajów ma kłopoty osiągnięciem wysokiego poziomu dobrobytu. To ogromne pole do popisu dla rządzących, ale też pracodawców - podkreślił Peter Choueiri, prezes Healthways International.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock