Sklepy otwarte w niedziele, ale za wyższe wynagrodzenie. Propozycja związkowców

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

Hipermarkety i galerie handlowe otwarte w niedziele, ale z wynagrodzeniem dla pracowników 2,5 raza wyższym niż za pracę w dni powszednie - taki pomysł przedstawił Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Zaproponował też, by pracodawcy, którzy nie będą chcieli więcej płacić, pozostawili swoje placówki zamknięte.

"Naszym zdaniem epidemia i związany z nią kryzys gospodarczy powinien zostać wykorzystany do większej stabilizacji zatrudnienia, a rząd powinien podjąć szereg działań, by realne płace nie uległy obniżeniu. Jednocześnie uważamy, że warto obecnie przyjmować rozwiązania, które będą się sprawdzać również po zakończeniu epidemii" - napisali związkowcy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Niedziela wolna od pracy

Podkreślili też, że "niedziela dla większości Polaków i Polek jest dniem wolnym od pracy". Zwrócili również uwagę na to, że w niedzielę pracownicy wielu branż "ciężko pracują, zazwyczaj nie otrzymując za tę pracę żadnych dodatkowych środków pieniężnych".

"Uważamy, że w zamian za utratę dnia wolnego od pracy powinni mieć godny ekwiwalent płacowy. Dlatego domagamy się, aby za pracę w niedziele pracownicy otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie" - zaznaczyli związkowcy.

Dodali, że "propozycja dotyczy nie tylko handlu, ale całej gospodarki, a zatem wyższe stawki powinni otrzymywać między innymi pracownicy gastronomii, ochrony czy służby zdrowia, którzy już dziś pracują w niedziele".

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku handlować będzie można jeszcze w cztery niedziele: w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Niedziele handlowe w 2020 rokuPAP

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości