Od lipca zmiana cen gazu. Zatwierdzono nową taryfę

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowytvn24
wideo 2/4
tvn24Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził we wtorek nową, niższą o 10,6 procent taryfę PGNiG od dla gospodarstw domowych. Będzie ona obowiązywać od początku lipca do końca grudnia bieżącego roku.

Jak wyjaśniło URE, w nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie.

Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls i o 9,7 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw.

"Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii" - poinformował regulator w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zapłacimy mniej

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za jego transport (dystrybucję) - ze względu na skalę działania Polskiej Spółki Gazownictwa, najczęściej według taryfy tej spółki. Skutek wprowadzenia nowej taryfy w życie dla płatności kompleksowych (łącznie za gaz i jego dostawę) będzie niższy niż w przypadku cen gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz za usługę dystrybucji paliw gazowych.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, tzw. kuchenkowiczów, którzy używają gazu do przygotowania posiłków, płatność będzie niższa o 4,85 proc., czyli ok. 1,2 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność ulegnie obniżeniu o 6,67 proc. i wyniesie 6,33 zł za miesiąc.

Najbardziej spadek cen będzie odczuwalny dla odbiorców zużywających dużo gazu, tj. ogrzewających nim mieszkania. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 19,45 złotych mniej miesięcznie (spadek płatności o 7,05 proc.).

Zmiany średnich poziomów łącznych płatnościure.gov.pl

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości