Ważna zmiana w handlu. Od dzisiaj obowiązują nowe ograniczenia

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

We wtorek weszły w życie nowe przepisy, które mają uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Sklepy nie mogą działać w niehandlowe niedziele jako placówki pocztowe, jeśli przychody z tej działalności nie przekraczają 40 procent przychodów.

We wtorek weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek.

Zakaz handlu w niedziele - nowe przepisy

Zgodnie z nowelą w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Nowelizacja wprowadza określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Zakaz handlu w niedziele - kary

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - sklepy jako placówki pocztowe

Przed wejściem w życie nowych przepisów w niedziele niehandlowe funkcjonowały placówki (wszystkie lub część, w zależności od sieci), działające w ramach sieci m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto, Carrefour Polska oraz Auchan. Przedstawiciele sieci Lidl, Auchan, Kaufland, Netto oraz Carrefour zapowiedzieli zamknięcie sklepów w niedziele niehandlowe po 1 lutego.

Biuro prasowe sieci Biedronka poinformowało, że sieć "bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa, co do zasady jednak nie komentuje ustawodawstwa". Poprosiliśmy przedstawicieli sieci Biedronka o doprecyzowanie, czy to oznacza, że sklepy, które są obecnie otwierane w niedziele niehandlowe, będą zamknięte w niedziele niehandlowe po 1 lutego. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Pytania wysłaliśmy również do przedstawicieli sieci Aldi.

Ograniczenia w handlu w niedziele

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Na początku w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku handel można było prowadzić w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - handlowych niedziel miało być siedem. Ostatecznie jednak liczba niedziel handlowych, w związku z epidemią COVID-19, w 2020 roku wzrosła do ośmiu.

PAP

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock

Pozostałe wiadomości