Coraz więcej pożyczamy poza bankami. Najnowsze dane

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
"Polacy są zadłużeni po uszy"
"Polacy są zadłużeni po uszy"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Polacy są zadłużeni po uszy"

W październiku 2022 roku firmy pożyczkowe udzieliły o 9,2 procent więcej pożyczek i na kwotę wyższą o 9,9 procent niż w październiku zeszłego roku - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Dodało, że średnia wartość pożyczki pozabankowej była o 1,8 procent niższa rok do roku.

Jak przekazano we wtorkowej informacji BIK, firmy pożyczkowe udzieliły w październiku 2022 r. 295,3 tys. nowych pożyczek o wartości 750 mln zł. Wskazano, że średnia wartość nowo udzielonej w październiku br. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 tys. 278 zł i była o 1,8 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w październiku ubiegłego roku.

Ile pożyczamy?

"W październiku 2022 r., w porównaniu do października 2021 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o (+9,9 proc.). Natomiast w ujęciu liczbowym udzieliły ich o (+9,2 proc.) więcej" - przekazano.

BIK

Wskazano, że wzrosła wartość nowo udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych. "Najwyższą dynamiką wzrostu charakteryzowały się pożyczki z przedziału do 500 zł (+14,7 proc.)" - poinformowano. Z kolei w ujęciu liczbowym ujemną dynamikę odnotowały pożyczki z przedziału powyżej 5 tys. zł. (-1,1 proc.). "Najwyższa dodatnia dynamika cechowała pożyczki do 500 zł (+13,0 proc.)" - stwierdzono.

Według BIK w październiku br. 42,4 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły 10,4 proc. udzielonych pożyczek. W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do 1 tys. zł, które stanowiły 45,0 proc. liczby udzielonego finansowania. "W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 10,1-proc. udział w sprzedaży" - podano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości