Kolejny wzrost cen węgla i ekogroszku w sklepie internetowym PGG

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik PGG o podwyżkach cen węgla
Rzecznik PGG o podwyżkach cen węglaTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik PGG o podwyżkach cen węgla

Ceny węgla i ekogroszku w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej od czwartku wzrosły o około 20 procent. Spółka tłumaczy podwyżki dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi, w związku z planowanym zwiększeniem wydobycia w 2023 roku. "Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne" - czytamy w komunikacie przesłanym TVN24 Biznes.

Informację o podwyżkach cen w e-sklepie PGG otrzymaliśmy w czwartek na Kontakt 24. Internauci w przesłanych nam wiadomościach zwracali uwagę, że za tonę ekogroszku trzeba zapłacić od 1520 zł.

Ceny w e-sklepie PGG (stan na czwartek na godzinę 9.05)sklep.pgg.pl

Reporter TVN24 Adrian Zaborowski zwrócił uwagę, że ceny węgla i ekogroszku zaczynają się od 1327 zł, osiągając nawet 1770 zł. Jeszcze we wtorek ceny w e-sklepie wahały się, w zależności od produktu, od ponad 1000 zł do 1420 zł. Jak zauważył Zaborowski, poprzednia podwyżka została wprowadzona 16 sierpnia br.

Postanowiliśmy zapytać PGG o podwyżki cen węgla i ekogroszku. Spółka w przesłanym nam komunikacie wyjaśnia, że podwyżka jest związana z dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi.

Polska Grupa Górnicza wyjaśnia

"Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 r." - czytamy.

Według spółki "po obecnej korekcie w e-sklepie ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku".

Polska Grupa Górnicza wskazała, że działania inwestycyjne koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu około 13 km dodatkowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz na zwiększeniu czynnych frontów wydobywczych przez uzbrojenie dodatkowych pięciu ścian.

"Powoduje to konieczność zakupu wyposażenia ścian i niezbędnego sprzętu. W celu realizacji tych założeń nakłady inwestycyjne PGG S.A. muszą wzrosnąć o około 2 mld zł w stosunku do wcześniej projektowanego poziomu" - podała spółka, zwracając uwagę, że wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji.

"Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe" - czytamy w przesłanym nam komunikacie.

Spółka podkreśliła, że decyzje o poniesieniu dodatkowych nakładów inwestycyjnych "mają na celu zaspokojenie zapotrzebowania rynku, które wynika z obecnej wyjątkowej sytuacji geopolitycznej w związku z wojenną agresją Rosji w Ukrainie".

E-sklep PGG

Sprzedaż węgla w sklepie internetowym PGG odbywa się we wtorki i czwartki. "Towar na półkę wystawiany jest od 16.00 i dostępny do wyczerpania zapasu" - czytamy na stronie przedsiębiorstwa górniczego. Co ważne, nie są przyjmowane do realizacji zamówienia złożone telefonicznie ani drogą mailową.

Nic zatem dziwnego, że sprzedaż na stronie PGG cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wiąże się to z problemami z dostępem do e-sklepu. Problemy wystąpiły również w czwartek.

E-sklep PGG niedostępny (rzut ekranu wykonany w czwartek około godziny 17.30)sklep.pgg.pl

Jak poinformowała kilka dni temu PGG, do tej pory od początku roku obsłużono już 226 tysięcy klientów indywidualnych. Do tylu gospodarstw domowych trafiło 900 tysięcy ton węgla. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 6 tys. gospodarstw domowych i 12 tysięcy ton węgla.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości