Padł nowy rekord wytwarzania energii z fotowoltaiki. "Zaoszczędzimy 100 tysięcy wagonów z węglem"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mariusz Marszałkowski o węglu
Mariusz Marszałkowski o węgluTVN24
wideo 2/8
Mariusz Marszałkowski o węgluTVN24

Fotowoltaika znów wykręciła rekord - napisał na Twitterze Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. Jak przekazał, w środę w godzinach 12-13 elektrownie wyprodukowały 6711 megawatogodzin (MWh) energii. Tym samym poprawiono wynik z lipca, który wynosił 6618 MWh.

Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska, we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę, że nowy rekord to głównie zasługa ponad miliona prosumentów i prywatnych firm. "Rekord to gł. zasługa ponad miliona prosumentów i prywatnych firm. @Grupa_PGE ma 8 razy mniej fotowoltaiki niż sklepy Dino (ponad 2000 sklepów w Polsce - red.)" - napisał.

Prosument to osoba, która jest jednocześnie producentem i konsumentem. Wytwarza energię za pomocą należącej do niego instalacji.

W ocenie Józefiaka "dzięki fotowoltaice zaoszczędzimy w tym roku ok. 5 milionów ton węgla (100 tysięcy wagonów!)". "W dobie kryzysu energetycznego i spadającego wydobycia węgla w Polsce jest to nie do przecenienia. PV produkuje nie tylko czystą, ale też tanią energię, znacznie obniżając ceny" - zwrócił uwagę rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Jak wskazał, "fotowoltaika wypełnia lukę po węglu". Z przytoczonych przez niego danych wynika, że kopalnie węgla odnotowują w tym roku systematyczny spadek wydobycia: 5,48 mln ton w marcu, 4,62 mln ton w kwietniu, 4,48 mln ton w maju. "Mimo to odnoszą rekordowe zyski - w pierwszym półroczu zarobiły ponad 5 miliardów złotych" - zaznaczył Józefiak.

Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych OSD przyłączyli ponad 152 tys. nowych mikroinstalacji. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku przyłączono 64 tys. mikroinstalacji.

Co z nowelizacją ustawy wiatrakowej?

W ocenie rzecznika Greenpeace Polska w najbliższym czasie należy się spodziewać wyhamowania ilości energii produkowanej z fotowoltaiki. "W kolejnych miesiącach należy się liczyć z mniejszą produkcją z fotowoltaiki i większą z wiatraków. Gdyby nie przepisy antywiatrakowe PiS-u, moglibyśmy mieć ponad 2x więcej mocy niż mamy obecnie. Ustawa liberalizująca przepisy jest od ponad 2 miesięcy u marszałek @elzbietawitek" - napisał Marek Józefiak.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Przepisy zostały przyjęte przez rząd na początku lipca br. Projekt przewiduje dopuszczenie możliwości powstania nowej elektrowni wiatrowej w odległości od istniejącego budynku mieszkalnego mniejszej niż przewiduje zasada 10H, ale nie mniej niż 500 metrów. Obecnie taka elektrownia nie może powstać w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości planowanej elektrowni wiatrowej.

Projektem ustawy teraz powinien się zająć Sejm. Do tej pory nie nadano mu jednak numeru druku.

- Rządowi zależy, aby ten projekt został przyjęty.(...) Zależy nam na tym, aby nieco zwiększyć możliwości związane z budową wiatraków - zapewniał pod koniec sierpnia br. rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany o powody opóźnienia prac legislacyjnych. Jak dodawał, z tego, co wie, "projekt ma być procedowany w Sejmie w najbliższych tygodniach".

Jednocześnie mówił, że "pojawiają się wątpliwości co do finalnych rozwiązań poszczególnych przepisów". Mueller wyjaśniał, że chodzi np. o "odległości między poszczególnymi elementami infrastruktury, w szczególności mieszkalnej, i wiatrakami".

Zmiany dla prosumentów

Od początku kwietnia br. weszły w życie zmiany dla prosumentów. Regulacje wprowadziły rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net billing. Oznacza to, że prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej, hurtowej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

Zmiany wprowadziła ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożyli kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostali w systemie opustów. Mogą z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat.

Prosumenci, którzy dołączyli do systemu przed kwietniowymi zmianami, produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać 0,8 bez opłat. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. To system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu 2024 roku wyniósł 4 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Oznacza to, że inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas jedynie Rumunia i Belgia.

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska poinformowała w środę, że potrąci 200 milionów euro Węgrom z przynależnych im funduszy unijnych, ponieważ Budapeszt nie zapłacił na czas grzywny za łamanie unijnego prawa, między innymi poprzez przetrzymywanie osób ubiegających się o ochronę w strefach tranzytowych i wydalanie z kraju tych, które czekały na rozpatrzenie odwołań.

1 milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

1 milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Źródło:
PAP

Ubezpieczenie AC chroni przed rozmaitymi rodzajami szkód, najczęściej również tych będących wynikiem zalania. Warto jednak pamiętać, że na to, czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej kwocie, wpływ będzie miało kilka ważnych czynników. Co zrobić, by dostać odszkodowanie po powodzi?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl

Klienci z terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z zawieszenia rat kredytów w niektórych bankach. O takim rozwiązaniu informują kolejne banki. To niejedyne formy pomocy dla powodzian.

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Firma Google wygrała w środę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE proces z Komisją Europejską w sprawie anulowania 1,49 miliarda euro kary nałożonej na amerykańskie przedsiębiorstwo przed pięcioma laty.

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

Źródło:
PAP

- W razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby - poinformował w sodę szef rządu Donald Tusk. Jak przypomniał, są narzędzia prawne związane ze stanami nadzwyczajnymi, które to umożliwiają.

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Rząd może wprowadzić narzędzia do kontroli cen na terenach powodziowych

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciele odnotowali w ostatnim czasie kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód z obszarów dotkniętych klęską żywiołową - wynika z informacji przekazanych przed firmy. Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie po powodzi? Wyjaśniamy.

Ubezpieczyciele notują kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód

Ubezpieczyciele notują kilkukrotny wzrost zgłoszeń szkód

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie polegała na spłacie rat, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański w trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego.

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Państwo spłaci 12 rat kredytu

Źródło:
TVN24

Na skutek uszkodzeń wywołanych powodzią zablokowanych jest pięć odcinków dróg krajowych w zarządzie GDDKiA - poinformowała Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK przekazał, że nieprzejezdne w środę rano pozostają cztery odcinki linii kolejowych.

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Zablokowane drogi, nieprzejezdne linie kolejowe. Lista

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. W całym kraju ruszyły setki zbiórek finansowych i rzeczowych. W akcję włączyły się największe organizacje pozarządowe, między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także Fundacja TVN.

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Zbiórki dla powodzian. Gdzie można wpłacać pieniądze?

Źródło:
PAP

Resorty finansów i rodziny nie ustępują w sprawie swoich propozycji dotyczących zasiłku pogrzebowego - przekazała środowa "Rzeczpospolita". MF uważa, że świadczenie powinno wynieść 6450 zł, natomiast zdaniem MRPiPS, ze względu na wysokie koszty pogrzebu, wsparcie musi być większe.

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Spór o zasiłek pogrzebowy. Dwie propozycje na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozporządzenie wprowadzające zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi zostało we wtorek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Resort finansów poinformował, że wejdzie w życie w środę, 18 września.

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Zerowy VAT na darowizny dla powodzian. Opublikowano rozporządzenie

Źródło:
PAP

Warren Buffett, zaliczający się do grona najbogatszych ludzi na świecie, odesłał córkę do banku, gdy ta poprosiła go o pieniądze na remont kuchni. Ujawniono to w raporcie firmy Benzinga, zajmującej się publikowaniem informacji finansowych i rynkowych.

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Multimiliarder w sprawie pożyczki zaproponował córce wizytę w banku

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy przewidujący utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami (Portal DOM). Będzie to specjalna witryna zawierająca informacje o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym, co zdaniem resortu zapewni większą przejrzystość cen i ochronę przed działaniami spekulacyjnymi, a także ułatwi podejmowanie decyzji.

Rządowy portal z cenami mieszkań. Jest projekt

Rządowy portal z cenami mieszkań. Jest projekt

Źródło:
PAP, gov.pl

W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego - poinformował we wtorek Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Przerwanie zajęć z powodu powodzi. ZUS przypomina o zasiłku

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 września 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie, wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rośnie, wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rozszerzył terytorium objęte stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty: w województwie dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, w województwie opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki - wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

Warzywniak Rubin prowadzony w Kłodzku przez pana Mateusza został kompletnie zalany. Mężczyzna stracił środki do życia. - Jeśli sklep nie będzie funkcjonował, to nie będę zarabiał. Mam dwie pracownice, którym muszę płacić, przecież ich teraz nie zwolnię - mówi.

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

"Ze sklepu zostały tylko ściany". Obraz przed i po powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Nowe wydanie powieści "Topiel", osadzonej w Głuchołazach podczas powodzi w 1997 roku, trafiło na rynek. Autor kryminału Jakub Ćwiek oraz wydawnictwo nie chcą ze sprzedaży ani złotówki - cały zysk zostanie przekazany na rzecz poszkodowanych w powodzi mieszkańców Głuchołazów, rodzinnego miasteczka Ćwieka.

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Książka o powodzi pomoże powodzianom. "To był odruch"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska poinformowała, że emerytury, których wypłata jest przewidziana na 20 września, we Wrocławiu i na okolicznych terenach powodziowych będą doręczane od 18 września, przed pojawieniem się w tym regionie fali wezbraniowej na Odrze.

Poczta Polska przyspiesza wypłatę emerytur

Poczta Polska przyspiesza wypłatę emerytur

Źródło:
PAP

Na odbudowę po powodzi, między innymi na remont domów jednorodzinnych i naprawę infrastruktury energetycznej, ma zostać przekierowanych z funduszy unijnych 1,5 miliarda złotych - wynika z wpisu na portalu X (dawniej Twitter) minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Kolejne 3,5 miliarda złotych może być przekazanych na budowę wałów.

Miliardy złotych z funduszy unijnych na pomoc po powodzi

Miliardy złotych z funduszy unijnych na pomoc po powodzi

Źródło:
PAP

Oszuści wykorzystują powódź i rozpowszechniają w mediach społecznościowych fałszywe informacje o porwanej przez rwącą rzekę dziewczynce - alarmuje CERT Polska. Jak podają eksperci ma być to sposób na nielegalne pozyskanie danych logowania do Facebooka. "Nie podawaj loginu i hasła" - apelują.

Uwaga na ten fake news. "Oszuści żerują na powodzi i chcą ukraść dane"

Uwaga na ten fake news. "Oszuści żerują na powodzi i chcą ukraść dane"

Źródło:
tvn24.pl

Powodzie w Polsce mogą skutkować wzrostem inflacji, spowodowanym zaburzeniem dostaw oraz uszkodzeniami plonów - oceniają ekonomiści Santander BP. Zdaniem ekspertów ostatnie wydarzenia zwiększają też prawdopodobieństwo nowelizacji budżetu.

Wzrost inflacji i nowelizacja budżetu. Bank prognozuje skutki powodzi

Wzrost inflacji i nowelizacja budżetu. Bank prognozuje skutki powodzi

Źródło:
PAP

Podstawowym dokumentem dla ubezpieczyciela jest zdjęcie szkód, spowodowanych powodzią - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń Agnieszka Durska. Dodała, że w przypadku prostych szkód wypłata może być zrealizowana na podstawie zdjęć, bez oględzin rzeczoznawcy.

To podstawowy dokument dla ubezpieczyciela

To podstawowy dokument dla ubezpieczyciela

Źródło:
PAP