Z kraju

Ostatni fragment A1. Wiadomo, kiedy przetarg na budowę odcinka Tuszyn-Częstochowa

Z kraju

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS
wideo 2/5

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

- Po przyjęciu ostatecznej wersji Programu Budowy Dróg myślę, że w ciągu dwóch tygodni moglibyśmy ogłosić przetargi na brakujące odcinki A1. Myślę, że mogłoby do tego dojść w kwietniu - powiedział.

cztery odcinki w województwie łódzkim mają być gotowe we wrześniu 2021 roku, a odcinek w województwie śląskim w maju 2022 roku.tvn24

Obwodnica Łomży

Wiceminister poinformował też, że wkrótce będzie również ogłoszony przetarg na obwodnicę Łomży. - Poza tym jeszcze w kwietniu będzie możliwy przetarg na fragment trasy S61 między obwodnicą Łomży a Ostrowią Mazowiecką - wyjaśnił.

Wiceminister uczestniczył w poniedziałek w Pułtusku w uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej wznowienia prac nad obwodnicą Pułtuska. Szacowany koszt tej inwestycji wynosi 530 mln zł. Według planu, trasa mogłaby powstać do 2022 lub 2023 r.

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi na Łotwie

Obwodnica Łomży, o której mówił Szmit, jest jednym z jej elementów.

Via Baltica

W kwietniu mają być otwarte oferty w dwóch ogłoszonych w lutym 2017 r. przetargach na fragmenty Via Baltica na podlaskich odcinkach na północ od Łomży: od węzła Kolno do Szczuczyna (łącznie 34,5 km). Chodzi o zadania: węzeł Kolno-Stawiski (16,4 km) oraz Stawiski-Szczuczyn (18 km).

Z węzłem Kolno w przyszłości ma się łączyć zarówno obwodnica Łomży, jak i mająca powstać druga nitka już istniejącej obwodnicy Szczuczyna. W marcu GDDKiA podała listę pięciu firm i konsorcjów, które chcą zaprojektować i zbudować drugą nitkę szczuczyńskiej obwodnicy oraz zaproponowane przez nie przetargowe ceny; formalnie przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto.

Trwa budowa obwodnicy Suwałk, która również jest fragmentem Via Baltica. Z kolei latem GDDKiA w Białymstoku chce podpisać umowę z wykonawcą budowy odcinka S61 Via Baltica od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku (24,2 km). W ostatni piątek otwarto przetargowe oferty. O kontrakt ubiega się dziewięciu oferentów.

Autor: gry / Źródło: PAP