Enea chciała "przyjaźnie" przejąć Bogdankę. Postępowanie zostało zablokowane

Z kraju

Wikimedia (CC BY-SA 2.0) Akcje spółki Lubelski Węgiel Bogdanka są notowane na warszawskiej GPW od czerwca 2009 r.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiesił postępowanie dotyczące przejęcia przez Eneę kontroli nad lubelską kopalnią - Bogdanką - informuje w komunikacie Enea.

Jak czytamy, wniosek o to złożyła spółka energetyczna, w związku z planami wprowadzenia zmian w statucie Bogdanki, które mogą zablokować transakcję. Jeśli akcjonariusze górniczej spółki ograniczą możliwość wykonywania prawa głosu do 10 proc., wezwanie nie dojdzie do skutku.

Dlaczego?

Na 15 października Rada Nadzorcza Bogdanki zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie i zaproponowała m.in. podjęcie uchwały w sprawie ograniczenia możliwości wykonywania prawa głosu do 10 proc. akcji (tzw. voting cap). Potencjalnie uchwalenie zmiany statutu kopalni w proponowanym kształcie powoduje, że postępowanie przed Prezesem UOKiKu staje się bezprzedmiotowe.

W takiej sytuacji Urząd zawiesił postępowanie. Ewentualne jego wznowienie będzie zależało od zachowania akcjonariuszy Bogdanki - czytamy.

- Leżąca na stole oferta jest bardzo atrakcyjna dla akcjonariuszy. To nie tylko nasza opinia, pozytywnie oceniają ją także analitycy oraz zarząd Bogdanki. Jest to przyjazne wezwanie, nikt inny w obecnym otoczeniu rynkowym równie atrakcyjnej oferty nie złoży – ocenia cytowana w komunikacie Dalida Gepfert, wiceprezeska Enei.

Wezwanie i cena

Zapisy na akcje mają rozpocząć się 2 października i potrwać 14 dni. Warunkiem powodzenia transakcji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Enea ogłosiła wezwanie na kupno 21 mln 962 tys. 189 akcji Bogdanki. Cena za papier wynosi 67,39 zł. W wyniku wezwania Enea chce mieć 22 mln 448 tys. 969 akcji Bogdanki, uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów. Obecnie Eena posiada pośrednio, poprzez spółkę Enea Wytwarzanie, 486 tys. 780 akcji Bogdanki, uprawniających do 1,43 proc. głosów.

Enea jest sprzedawcą, dystrybutorem i producentem energii elektrycznej i cieplnej. Ma ok. 2,5 miliona klientów, produkuje ok. 13 proc. sprzedawanego w Polsce prądu, odpowiada za bezpieczne dostawy energii do mieszkańców północno-zachodniej części kraju. Akcje Enei zadebiutowały na GPW w listopadzie 2008 r. Akcje spółki Lubelski Węgiel Bogdanka są notowane na warszawskiej GPW od czerwca 2009 r. Należąca do Enei Elektrownia Kozienice jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca paliwa dla koncernu.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 2.0)