Ważna informacja dla części płatników składek. Ostatnie dni na złożenie druku

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 rokuTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSMarek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku

Do 31 stycznia 2023 roku część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie. Dodał, że dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Jak wyjaśniono w komunikacie, "ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek". Wskazano, że "chodzi o ubezpieczenie wypadkowe, a obowiązek mają płatnicy, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych i 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON".

ZUS IWA

"Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych oraz liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który jest składana IWA, czyli w 2022 r." - napisał ZUS.

Dodał, że na podstawie tych danych "ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku".

"Płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki" - podano w komunikacie.

Ubezpieczenie wypadkowe

Jak poinformowano w komunikacie, "pozostali płatnicy samodzielnie, zgodnie ze swoim kodem PKD, ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe".

"Wysokość składki jest zróżnicowana zależnie od stopnia ryzyka określanego dla rodzaju prowadzonej działalności. Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności" - podał ZUS.

Poradnik - jak wypełnić i skorygować ZUS IWA >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości